Tallinna 2024. aasta eelarves on kultuurivaldkonna tegevuskuludeks ja investeeringuteks nähtud ette rekordilised 39,9 miljonit eurot. Olulisima teemana keskendub linn alanud aastal sellele, et kõik, kes soovivad, saaksid kultuurielus osaleda ja inimeste erivajadused või majanduslikust olukorrast tingitud raskused ei oleks takistuseks.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on oluline tagada, et kõigil inimestel oleks võimalus kultuurisündmustel ja huvitegevuses osaleda. “Kõik küsitlused ja uuringud kinnitavad tallinlaste suurt kultuurielus osalemise aktiivsust, kuid kinnitavad alati ka soovi teha seda võimalustest veel enam. Meie jaoks on oluline neid võimalusi luua ja senisest enam pühenduda just erivajadustega arvestamisele,” rääkis Oja.

“Võtame alanud aastal kättesaadavuse ja ligipääsetavuse tervikuna oma tähelepanu alla. Seda nii uute algatuste näol kui ka traditsiooniliste sündmuste ja teenuste arendamisel. Üheks näiteks võib tuua meie raamatukogud, mille enamik teenuseid on küll kõigile  kättesaadavad, kuid ometi tajuvad inimesed erinevaid takistusi ja samuti saab oluliselt parandada hoonete füüsilist ligipääsetavust. Oleme teinud mitu mahukat kaardistust ja analüüsi olukorra parandamiseks ning nüüd alustame nende elluviimisega,” lisas abilinnapea.

Käesoleval aastal on esmakordselt võimalik taotleda ka toetust erivajadustega inimestele suunatud kultuurisündmuste korraldamiseks. Pilootprojekt on üks etapp Tallinna kujundamisel võimalikult ligipääsetavaks ja kaasavaks kultuurilinnaks. Täpne info ja uue taotlusvooru tingimused saavad avalikuks veebruaris.

2024. aasta suurim arendusobjekt kultuurivaldkonnas on jätkuvasti Tallinna Linnateatri hoonetekompleks, mis avatakse publikule järgmisel aastal. Lisaks saab Tallinna Keskraamatukogu endale uue raamatukogubussi ning jätkuvad Tallinna Filharmoonia käsutuses oleva Mustpeade Maja renoveerimistööd. Linna kaugem eesmärk on kujundada majast Tallinna muusikaelu tuiksoon. Vajalikud tööd jätkuvad ka Vene Kultuurikeskuses ning ettevalmistused algavad Tammsaare majamuuseumi renoveerimisega. Muuseumite ekspositsioonidest saavad uuenduse Kiek in de Köki suurtükitorn ja värske Mati Undi muuseum. Lastemuuseumis Miiamilla avatakse uuendatud ekspositsioon juba jaanuari keskel. Kõigi ehitustööde puhul on samuti eraldi eesmärgiks parandada nende nõudlike hoonete ligipääsetavust.

“Ühegi Tallinna linna kultuuriasutuse tegevus alanud aastal ei vähene. Oleme taganud kõigile oma raamatukogudele, muuseumidele, teatrile ja filharmooniale vajalikud vahendid, et säilitada ka keerulisemas majanduslikus olukorras senised tegevusmahud ja nad kõik saaksid keskenduda oma tegemistes senise hea taseme hoidmisele ja selle parandamisele,” lisas abilinnapea Oja.

Kultuurivaldkonna investeeringute maht on kokku 21,6 miljonit eurot. Sellest 825 000 eurot on mõeldud Tallinna Keskraamatukogule uute raamatute soetamiseks. “Raamatukogudel on tänapäeval mitmeid olulisi ülesandeid, kuid peamine on jätkuvasti teadmiste, informatsiooni ja kirjanduse tasuta kättesaadavaks tegemine kõigile soovijatele. See on parim võimalik viis võrdsete võimaluste loomiseks ning näeme, kuidas nõudlus selle järele raamatukogudes tänasel hetkel aina kasvab,” kirjeldas Oja.

2024. aasta lõpuks valmib uus ja senisest oluliselt võimalusterohkem, aga ka keskkonnasäästlik raamatukogubuss, mis võimaldab jõuda enamate inimesteni. Lisaks on alanud tööd uue raamatukogu veebilehe loomisega, mille eesmärgiks on tuua tänapäeva ka teenuste kasutamismugavus.

Käesoleval aastal jätkuvad ka muuseumipühapäevad, kui iga kuu esimesel pühapäeval on külastajatel võimalik prii pääsmega külastada nii Tallinna Linnamuuseumi ja Tallinna Kirjanduskeskuse muuseume.

Linn jätkab senises mahus ka Tallinna olulisimate rahvusvahelist mõõdet omavate festivalide (Pimedate Ööde Filmifestivali, linnafestivalil Tallinn Music Week ja džässifestival Jazzkaar) toetamist, millele lisandub 2024. aastal ühekordse sündmusena purjeregati The Tall Ships Races võõrustamine Tallinnas.

Senisega samas mahus püsib toetus ka UNESCO Muusikalinna tegevuste elluviimiseks ning olulisematele linna ja selle allasutuste poolt korraldatud sündmustele nagu Birgitta festival, Kirjandustänava festival, Rahvuskultuuride päevad ning noortekultuurile keskenduv Kultuuriöö festival.

Tallinna 2024. aasta linnaeelarve kogumaht on 1,26 miljardit eurot.