2024. aasta Tallinna kaasava eelarve hääletusel osutusid edukaimaks projektid, mis toovad linnaruumi rohelust ja looduslähedust ning soodustavad tervislikke ja liikuvaid eluviise. Projektide elluviimiseks on linnaeelarvesse kavandatud üks miljon eurot.

Linnapea tänas ja tunnustas kõiki tallinlasi, kes kaasava eelarve protsessis osalesid – nii ideede esitajaid kui ka hääletajaid. „Kaasava eelarvega saame üheskoos meie kodulinna elukeskkonna muuta veelgi paremaks. Tänavu esitatud rekordarv ideid näitab, et inimeste soov panustada on üha kasvanud ja see teeb rõõmu,“ sõnas Kõlvart. „Hääletuse tulemused näitavad, et inimesed tahavad linnaruumi veelgi rohkem rohelust ning oluline on ka aktiivne ja tervislik vaba aja veetmine. Võib öelda, et tänavune kaasav eelarve ühendas nii lõppeva Euroopa rohelise pealinna aasta ideid kui valmistab meid ette ka 2025. aastaks, mil Tallinn on Euroopa spordipealinn. Järgmine samm on nüüd meie teha – iga linnaosavalitsus asub tuleval aastal võiduideed ellu viima ning loodetavasti saame peagi nautida ühise pingutuse tulemusi.“   

Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Igal vähemalt 14-aastasel Tallinna elanikul oli kaks häält, mille sai anda oma linnaosas esitatud ideedele. Igaüks sai hääletada selles linnaosas, kus on tema elukoht rahvastikuregistri järgi.

Tuleva aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati 492 ideed, mis oli nelja aasta rekord. Rahvahääletusele tuli ekspertkomisjoni eelvaliku tulemusel 149 ettepanekut. Hääletusel osales kokku 8837 Tallinna elanikku, kõigile hääletusel olnud ideele kokku anti 14 950 häält.

Kõigis linnaosades ületas hääletanute arv miinimumlävendi, mis oli seatud kaasava eelarve legitiimsuse tagamiseks: Nõmmel, Pirital ja Kristiines 500, Haaberstis, Mustamäel, Kesklinnas ja Põhja – Tallinnas 1000 ning Lasnamäel 1500 hääletajat. 

Kõige rohkem hääletajaid oli Lasnamäe linnaosas, kus hääle andis 1735 inimest. Kesklinnas tegi oma valiku 1283, Põhja-Tallinnas 1265, Mustamäel 1176, Haaberstis 1112, Kristiines 783, Pirital 751 ja Nõmmel 737 inimest. Lävendi ületas kõige kõrgemalt Kristiine linnaosa, kus koguti üle 156% vajalikust miinimumist.

2024. aasta kaasava eelarve hääletuse võitjad linnaosade kaupa on:

  • Haaberstis: „Kakumäe võrgupark“ (432 häält, autor Grigorijs Beskins). Võrgupark on lastele ohutu ja põnev seikluspark, kus saab koos sõprade ja perega lõbutseda. Puudele riputatakse võrkudest atraktsioonid, näiteks labürint, kiiged ja liumäed, lisaks erinevad tegevused pallidega.
  • Kesklinnas: „Rohkem (mürasummutavaid) põõsaid kesklinna“ (277 häält, autor Liina-Kai Raivet). Enim tiheda liiklusega tänavate ääres asuvatest lasteaedadest ja koolides asub kesklinnas. Haljastuse lisamisega saab natukegi kaasa aidata esimestel korrustel asuvatele lasteaedade või koolide õpikeskkonna parandamisele. 
  • Kristiines: „Haljastame kivist ja asfaldist liiklussaared“ (224 häält, autor Piia Saara Kivioja). Toome roheluse linna! Sinna, kus palju kivi ja asfalti võiks istutada enam haljastust. Mitmel pool laiutab sõidutee ohutussaartel tühi ja ilmetu asfalt, mida haljastusega annab kenamaks muuta. 
  • Lasnamäel: „Botaanikaaed. Kompaktne paradiis betoondžunglis“ (475 häält, autor Maxim Zuev). Projekti ideeks on luua roheline linnakeskkond, mis sobiks nii puhkamiseks-jalutamiseks kui ka taimemaailma tundmaõppimiseks. Selleks tuleb alal säilitada olemasolevad taimeliigid, istutada uusi, vähest hoolt nõudvaid taimeliike ja lisada juurde infotahvlid. Parki võiks rajada viljapuude ja -põõsaste ala, kogukonnaaia või -peenra ja ajutised näitused loodus- või ökoteemal. Botaanikaaed saab olema kvaliteetne koht lõõgastumiseks, õppimiseks ja loomiseks, see aitab uurida meid ümbritsevat maailma, haljastab linna ja teeb ümbruskonna korda.
  • Mustamäel: „Puuviljaaiad Mustamäe hoovidesse“ (327 häält, Irina Sološenk). Puuviljaaed kaunistab elurajooni ja aitab tagada keskkonna jätkusuutlikkust. Samuti rikastab see linnaelanike elu ja rikastab elanikele kättesaadavat toidulauda, edendades tervislikku eluviisi. Osa saagist võib jätta lindudele, see tugevdab omakorda ökosüsteemi ja meelitab linnakeskkonda metsloomi.
  • Nõmmel: „Pumptrack spordirajatis Nõmmele“ (184 häält, autorid Jaan S. Liis Needrit). Pumptrack loob lastele võimaluse rohkem õues aega veeta, ühendades nii mängu kui spordi. Pumptrack'il saab sõita jalgratta, jooksuratta, tõukeratta ja BMX-ga ning rula või rulluiskudega.
  • Pirital: „Välijõusaal Pirita Majandusgümnaasiumi staadionile“ (169 häält, autor Urmas Teeorg). Kooli staadioni ala on avatud kõigile spordi- ja liikumisharrastajatele. Sinna välijõusaali rajamine võimaldab mitmekesistada õpilaste liikumisõpetust ja pakub treeningvõimalusi kõigile spordiharrastajatele.
  • Põhja-Tallinnas: „Joogivee kraan Balti jaama!“ (310 häält, autor Ave Voolaid). Igapäevaselt läbib Balti jaama ning külastab sealset turgu tuhandeid inimesi. Paraku pole nii jaama, turu kui ka äsjavalminud jaamaväljaku alal ühtki joogivee kraani. Põuastel suvepäevadel annab see puudus endast valusalt märku.

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot, täpse summa kinnitab Tallinna Linnavolikogu Tallinna linna 2024. aasta eelarve vastuvõtmisel. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25 protsendi jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil. Linnaosadele kavandatud summad jäävad vahemikku 104 433 (Pirita, 19 670 elanikku) kuni 158 758 eurot (Lasnamäe, 119 695 elanikku).

Täiendav info kaasava eelarve kohta.