Terviseamet hoiatab, et sääsetõrjevahendis sisalduvad ained võivad põhjustada sisse süües mürgistuse ja tuua kaasa ka teadvuse kaotuse, kirjutab sekretar.ee.
Terviseamet hoiatab, et sääsetõrjevahendis sisalduvad ained võivad põhjustada sisse süües mürgistuse ja tuua kaasa ka teadvuse kaotuse, kirjutab sekretar.ee.
- Tarbimine ja tervis
- Toimetas Bioneer.ee
- 17. juuni 2011
Terviseameti mürgistusteabekeskuse spetsialistide sõnul sisaldavad näiteks sääsetõrjevahendid dietüültoluamiidi (ka DEET, toluamiid), mis imendub hästi nii läbi naha kui ka seedetrakti kaudu, kui juhtute seda kogemata alla neelama või kui näiteks putukatõrjevahendiga määritud kätega toidu kallale asute.
Lastevanemate jaoks on oluline jälgida sääsetõrjevahendite värvikoodi – mida punasemaks muutub etikett, seda enam on toode mõeldud täiskasvanule, sisaldades rohkem närvimürgina tuntud DEETi. Kindlasti ei tohi end sääsetõrjevahendiga üleni kokku määrida, mis tõrjub küll sääsed piisavalt pikaks ajaks, ent võib põhjustada tõsist iiveldust kuni raskematel juhtudel teadvusekaotuseni välja.
Suitsu tegemiseks kasutatavad sääsetõrjevahendid ja ka sipelgamürgid on aga valdavalt püretriinid (mõned sipelgamürgid sisaldavad lisaks ka organofosfaate), mis imenduvad samuti hästi nii seedetraktist, nahalt kui ka limaskestadelt.
Lapsed on puutunud sipelgamürkidega kokku ja neid söönud ajal, mil neid on pandud pügatud murule roomama või mängima ja sellele murule on enne seda tülikate sipelgate tõrjeks kuhjatud sipelgapulbrit. Sipelgamürk võib põhjustada tugevat peavalu ja iiveldust, laps muutub virilaks ja keeldub toidust.
Organofosfaadimürgistus nõuab tavaliselt haiglaravi, raskematel juhtudel ka antidootravi.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta