Järva Vallavalitsus esitab täna, 4. septembril Järva valla tuuleenergia eriplaneeringu avalikule arutelule, et liikuda edasi tuuleparkide arendamisega. Eriplaneeringust nähtub, et Järva valda on võimalik arendada tuuleparke, mis ergutaks regionaalset ettevõtluskeskkonda, kuid oleks iseäranis kasulik kohaliku energiajulgeoleku tagamiseks.
- Energeetika
- 4. september 2024
- Foto: Rudy and Peter Skitterians. Pixabay
Vindr Baltic soovib koostöös Järva vallaga planeerida maismaa tuuleparke Järva valda, Imavere piirkonda, kus tuulepark jääb nii Järva kui naabervalla Türi alale, aga võimalusel ka Rava ja Raka piirkondadesse. Kokku on Vindr Järva valda planeerinud kuni 30 tuulikut koguvõimsusega 216 MW puhast elektrienergiat, mis kataks aastas enam kui 100 000 majapidamise aastase elektrivajaduse. Piirkonnas on sobilik tuuleressurss, keskkonnatingimused ja elektrivõrguga liitumise võimalused, et suurendada energiajulgeolekut ning puuduvad ka riigikaitsepiirangutega seotud kitsendused.
Vindr Balticu juht Marko Viiding selgitas, et tänases planeerimisfaasis on kõige olulisem leida koos kohaliku omavalitsusega täpsed võimalused ja lahendused tuuleparkide paiknevuse osas, mis arvestaksid nii piirkonna eripärade, kogukonna vajaduste kui tuulepargi tehniliste nõudmistega.
Ta rõhutas, et regionaalse konkurentsivõime tagamiseks on tarvilik, et planeeringute menetlus oleks koostöös konstruktiivne, kuna tuulepargi ehitus võib sõltuvalt projekti suurusest võtta aasta kuni kaks.
„Arvestades tänast energiajulgeoleku olukorda, kõikuvaid energiahindu ning ka Eesti regionaalpoliitilisi väljakutseid, on maismaa tuuleparkide arendamine nii kohalike omavalitsuste kui kogu riigi majanduse elavdamiseks olulise tähtsusega. Samuti võib just maismaa tuuleenergia kättesaadavus saada lähiaastatel määravaks uute majandust elavdavate ettevõtete Eestisse tulemisel,“ selgitas Viiding.
Ta nentis, et Järva vald on sobilik tuuleparkide arendamiseks – siinsed tuulekaartide analüüsid on näidanud, et meie arendustest võiks aastane tuuleenergia maht olla ca 216 MW.
Sellise energiavõimsuse tootmine muudab piirkonna atraktiivseks ettevõtluskeskkonnaks. Kui piirkonnas on oma tuulepark, annab see eelduse suurema energiatarbimisega ettevõtete lisandumiseks ja võimaldab luua piirkonda uusi töökohti.
Viiding lisas, et tuuleparkide arendusest võidab ka Järva valla kogukond, sest tuuleparkidest saadava tulu jagamiseks on tuulepargi rajaja kohustatud edaspidi tasuma omavalitsusele ja kohalikele elanikele talumistasu, sh elanikele, kes elavad kuni kahe kilomeetri kaugusel tuulikust.
„Tasu suurus oleneb tuulepargi toodangust ja elektrihinnast. Näiteks kui 100 MW tuulepargi (14 tuulikut) puhul oleks aastane keskmine elektrihind 80€/MWh, oleks tasu suuruseks 280 000 eurot aastas ning tasu jaguneks kohaliku omavalitsuse (KOV) ja majapidamiste vahel,“ tõi Viiding näitena välja.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta