Päikesepatareide alla rajatud lilleniidul kolmekordistus putukate arvukus vähem kui viie aastaga.  Kimalased sumisevad, lenneldes õielt õiele, linnud siristavad ja tuul painutab õrnalt rohukõrsi. See ei ole stseen ürgsest looduskaitsealast või rahvuspargist. See on taastatud maa päikesepaneelide vahel.

USA energeetikaministeeriumi (DOE) Argonne'i labori ja riikliku taastuvenergia labori teadlased uurisid päikeseparkide aluste maade ökoloogilist väärtust. Selleks istutati ja külvati päikeseparkidesse kohalikke heintaimi ja lilli. Teadlased vaatlesid, kuidas niidutaimestiku rajamisele reageerivad putukate kooslused. Viis aastat kestnud väliuuringus vaadeldi kahte päikeseparki Minnesota lõunaosas, mida haldab Enel Green Power North America. Mõlemad rajati kasutusest väljajäänud põllumaale.

 "Uuring toob esile putukate suhteliselt kiire reaktsioonid elupaikade taastamisele päikeseparkides. See näitab, et kui paneelid on õigesti paigutatud, võib elupaigasõbralik päikeseenergia olla viis putukate populatsioonide kaitsmiseks ja võib parandada tolmeldamisteenuseid külgnevatel põllumajanduspõldudel, “ selgitas maastikuökoloog ja keskkonnateadlane Lee Walston, 

 

Nutikad maakasutuse valikud pakuvad mitmeid eeliseid

 

Ülemaailmne putukate bioloogiline mitmekesisus on elupaikade kadumise, pestitsiidide kasutamise ja kliimamuutuste tõttu väga suures mahus vähenenud. Putukate elupaikade taastamine koos nutikate maakasutuse muutustega taastuvenergia arendamise suunas võib aidata seda trendi tagasi pöörata.

Päikeseenergia arendamine on kliimamuutuste leevendamisel kriitilise tähtsusega. Et täita ülemaailmseid dekarboniseerimise ja kliimamuutuse pidurdamise eesmärke, on DOE uuringu kohaselt USA-s 2050. aastaks vaja päikeseenergia arendamiseks umbes 10 miljonit aakrit maad. Mõned maa-alad sobivad päikesejaamade tegemiseks paremini kui teised. Kahjustatud maad, nagu endised põllud, on ideaalsed kohad päikesepaneelide ridade hoidmiseks võrreldes maadega, mis on varem olnud häirimata. Eesti kontekstis võiks rääkida ka tuha- ja aherainemägedest, varisevatest kaevandusaladest, saastunud aladest. Kogu maailmas on päikesepaneele edukalt paigaldatud hoonete seintele nagu Helsinki ülikoolilinnastus või suurhoonete katustele - nt. Depoo kauplusehoone, mille katusel on 2,3 ha suurusel pinnal asuv päikesepark. Linnadesse rajatud päikesepargid annavad majandusliku efektiivsuse ülekandeliinide pikkuse arvelt. Igati kasulik on elektrit toota tarbimiskoha läheduses.

Päikesepaneelide alla lilleniidu rajamine on võiduni viiv kombinatsioon, aga teha saab veel enamgi. Päikeseenergia tootmise kombinatsiooni põllumajandusliku tootmisega nimetatakse kirjanduses agrivoltaics. Selle eestikeelne nimi võiks olla näiteks põlluenergeetika. Üks põlluenergeetika tüüp keskendub elupaikade loomisele tolmeldavatele putukatele ja teistele kohalikele liikidele, et nad pakuks üliolulisi ökosüsteemiteenuseid, näiteks tolmeldamist. Häiritud maadel asuvate päikesejaamade sidumine elurikkuse parandamisega kõlab loogilise strateegiana, millest võidavad kõik. Seni on uudse maakasutusviisi teostatavuse ja ökoloogilise kasu dokumenteerimiseks olnud aga vähe väliandmeid.

 

Kui sa nii ehitad, kas nad  tulevad? 

 

Kahele uuritud päikepargi alale istutati 2018. aasta alguses kohalikke kõrrelisi ja õistaimi. 2018. aasta augustist 2022. aasta augustini viisid teadlased läbi 358 vaatlusuuringut õitsva taimestiku ja putukakoosluste kohta. Nad hindasid iga külastusega muutusi taimede ja putukate arvukuses ja mitmekesisuses.

"Nende andmete hankimiseks tehti märkimisväärseid jõupingutusi, naastes igasse kohta neli korda suve jooksul, et registreerida tolmeldajate arv," ütles Heidi Hartmann, Argonne'i keskkonnateaduste osakonna maaressursside ja energiapoliitika programmi juht ja üks uuringu autoritest. „Aja jooksul nägime, et kasvab õistaimede arv ja liigirikkus. Tolmeldajatele positiivse mõju sedastamine oli väga rõõmustav.”

Välikampaania lõpuks täheldas meeskond kõigi bioloogilise mitmekesisuse näitajate paranemist. Suurenes kohalike taimede liigirikkus ja õite hulk. Lisaks nägi töörühm kohalike tolmeldajate ja põllumajandusele kasulike putukate arvukuse ja mitmekesisuse suurenemist - nende hulgas olid mesilased, maamesilased, herilased, kärbsed, ööliblikad, liblikad, mardikad jt. Samuti suurenes lillede ja õistaimede liikide arv kolm korda.  Ka putukate koguarvukus kolmekordistus, samas kui maamesilaste arvukus suurenes 20 korda. Kõige arvukamad vaadeldud putukarühmad olid mardikad, kärbsed ja ööliblikad. Täiendava eelisena leidsid teadlased, et päikesparkidest pärit tolmeldajad külastasid sojaoa õisi ka külgnevatel põldudel. 

 

Päikesetolmlejad 

 

"Uuring toob esile putukate suhteliselt kiire reaktsioonid elupaikade taastamisele päikesejaamades, " ütles Lee Walston, Argonne'i maastikuökoloog ja keskkonnateadlane ning uuringu juhtivautor. "See näitab, et kui elupaigasõbralik päikesejaam on õigesti paigutatud, võib see olla hea viis putukapopulatsioonide kaitsmiseks ja võib parandada tolmeldamist külgnevatel põldudel." 

Uurimistulemused viitavad kahele olulisele mõjule. 

  •  Üks on see, et elupaigasõbralikud päikesejaamad võivad mängida olulist rolli bioloogilise mitmekesisuse säilitamisel. 
  •  Teiseks võivad elupaigasõbralikud päikesejaama alad aidata leevendada maakasutuse konflikte, mis on seotud põllumaa muutmisega päikesejaamadeks ning muuta parim põllumaa tootlikumaks tänu tolmeldajatele, kes elavad päikesepargi alal. 

 On vaja täiendavaid uuringuid, et mõista elupaigasõbralike päikesejaamade teostatavust erinevates piirkondades, et täita erinevaid ökoloogilisi eesmärke. 

Loe uuringust lähemalt siit.