Tartus tegutsev Foxway, endise nimega Replace, on Põhja-Euroopas turuliidriks tõusnud ringmajandusettevõte, mis ostab kokku kasutatud nutiseadmed ning suunab need pärast hooldust ja kontrolli järelturule. Suurenenud keskkonnateadlikkuse tõttu on ettevõtete ja tavatarbija huvi kasutatud elektroonika suhtes tõusuteel, mistõttu lisaks Tartu ettevõtte laienemisele omandas Foxway ka Madridis tegutseva konkurendi Redeem, et kasvatada haaret Lõuna- ja Lääne-Euroopas. Seni äriklientidele keskendunud Foxway käivitab peagi ka portaali eraklientidele.
- Ettevõtlus
- 10. november 2020
- Foto:/Pressifoto
Nutiseadmete turg kasvab ning kui osa tarbijaid januneb pidevalt uute mudelite järele, tuntakse üha rohkem huvi ka taskukohaste ning tehnoloogilise kontrolli läbinud kasutatud seadmete vastu. Foxway hangibki peamiselt Skandinaavia ettevõtetelt suurtes mahtudes nutiseadmeid, mis pärast hooldust ja kvaliteedikontrolli müüakse uuesti järelturul, näiteks telefonioperaatorite kaudu.
„Euroopa keskmise tarbimisharjumuse juures on nutitelefoni elutsükkel alla kahe aasta, mis pole majanduslikult mõistlik ega ka ökoloogiliselt jätkusuutlik. Täna moodustab 90 protsenti meie tegevusest seadmete taaskasutus ning umbes 10 protsenti elektroonika algkomponentideks lammutamine ja ümberkäitlemine,“ selgitab Foxway sisseostujuht Urvo Männama.
Tarbija huvi kasutatud elektroonika vastu tõusuteel
Seda, et tarbija huvi kasutatud elektroonika vastu kasvab, kinnitab ka Foxway partner Telia. „Tõepoolest on tarbijakäitumine muutumas. Mõeldakse järjest enam, kuidas tarbimisega vähendada enda keskkonnamõju ja üheks võimaluseks on just taaskasutatud seadme soetamine. Telias peame väga oluliseks panust ringmajandusse - mida saame ettevõttena ära teha, et anda omapoolne panus säästmaks keskkonda ja vähendada ökoloogilist jalajälge,” lausus Telia Eesti kaubamüügi ja finantseerimise valdkonna juht Marge Kaljund.
„Me pikendame nutielektroonika eluiga ning samas tagame, et katkiste seadmete väärtuslikud ent tihti keskkonnaohtlikud materjalid leiaksid taaskasutust, mitte ei lõpetaks prügilas. Siinkohal tuleb kindlasti tunnustada ettevõtteid nagu Telia, kes meiega koos läbi ringmajanduse panustavad sisuliselt oma ökoloogilise jalajälje vähendamisesse,“ ütles Männama.
Kuna inimeste teadlikkus ja huvi kasutatud elektroonika vastu on kasvamas, käivitab Foxway Männama sõnul peatselt erakliendi müügiportaali, kust saab soetada kontrollitud kasutatud nutiseadmeid ning säästa seega nii raha kui keskkonda.
Kasvupotentsiaali piirab spetsialistide nappus
Mõne aastaga Põhja-Euroopa suurimaks IKT seadmete taas- ja ümberkäitlejaks kasvanud Foxway kavatseb Hispaania ettevõtte omandamisega tungida senisest agressiivsemalt Lõuna- ja Lääne-Euroopa turgudele. Samas jätkuvalt laieneb ka Foxway Tartu divisjon, kus tänaseks töötab juba pea 350 inimest. „Turu ja mahtude suurenedes kasvab ka tööjõuvajadus, mis on meile paras väljakutse. Pidevalt on juurde tarvis IT- ja elektroonikavaldkonnas kvalifitseeritud ja kogenud töötajaid, keda pole alati lihtne leida,“ nendib Männama. Järgmise aasta jooksul plaanib Foxway Tartu divisjon palgata täiendavalt umbkaudu 50 spetsialisti.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta