Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus Kredex avab detsembris uue taotlusvooru väikeelamute kütteseadmete uuendamiseks. Eksperdid selgitavad, millal peaks vana ahju või katla uue vastu vahetama ning millist küttesüsteemi eelistada. 

“Vanasid ahjusid ja katlaid, millega tegelikult enam kütta ei tohiks, on Eestis väga palju,” lausus kliimaseadmete terviklahendustele keskenduva ABC kliima müügijuht Indrek Blauberg. Tema sõnul on mitmeid indikatsioone, mis näitavad, et aeg on vana ahi või katel uuema küttesüsteemi vastu välja vahetada. “Ahju või katla töökindluse seab küsimärgi alla näiteks tihe kütmine koos suurenenud kütusekuluga, et tuba soojaks saada. Teine märk vananemisest on füüsiline amortisatsioon - näiteks kui ahi laguneb, kivid kukuvad oma kohalt välja või kui katla veesärk lekib ja katel ei ole enam turvaliselt tulekindel,” selgitas Blauberg. 

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse Kredexi andmetel on väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetuse eesmärgiks parandada tiheasustuspiirkondade õhukvaliteeti, asendades tahkel kütusel põhineva kütteseadme taastuvenergiaallikat kasutava kütteseadmega või kaugküttega või uuendada olemasolevat tahkel kütusel põhinevat kütteseadet, mille tulemusena paraneb elamu küttesüsteemi tuleohutus ning energiaefektiivsus.

Toetust saab küsida näiteks vana ahju asemele uue, vähem saastava ahju ehitamiseks või selle soojuspumbaga asendamiseks, aga ka vana katla uue katla või soojuspumbaga asendamiseks. Samuti saab toetust ka oma elamise kaugküttega liitmiseks.

 

Ahju kütmine nõuab suurt ajakulu

 

“Uue ahju peaks valima inimene, kellele meeldib ahju soojus ja ahju kütmine. Ahi on nagu ventilatsiooniseade, mis ventileerib kütmise ajal maja. Põlemiseks on vaja õhku ja see võetakse toast, mis jõuab sinna läbi avatud ukse või akna või isegi läbi vana maja ebatiheduste. Peale ahju kütmist on majas värske õhk, mis soojeneb ahju toel ning toas on peale kütmist väga mõnus olla,” tõi Blauberg välja ahjuga kütmise eeliseid. Ahju miinusena tõi kütteseadmete ekspert välja selle, et ahi kütab majas vaid seda osa, mis ahjule nähtav on - kui maja on suur ja paljude tubadega, siis on enamasti ehitatud majja mitu ahju, mida tuleb külmal ajal vajadusel igapäevaselt kütta.

“Vana ahju peaks asendama soojuspumbaga, kui kasutaja leiab, et tal ei ole ahju kütmiseks liiga palju aega ega jaksu. Ahju ehitamine on ka päris kõrge hinnaga tegevus ning õhksoojuspump on kindlasti soodsam lahendus. Enamasti elumajasid, mida köetakse ahjudega, saab enamasti kütta ka ainult õhksoojuspumpadega, seega on ahju asendamisel õhksoojuspumbaga väga palju eeliseid. Näiteks õhksoojuspumbaga küttes püsib tuba pidevalt samal temperatuuril, ei pea muretsema küttematerjali olemasolu pärast ning ahju kütmise pärast. Tänapäevaste soojuspumpadega on võimalik läbi interneti näha toatemperatuurigi ja nii on maja hoitud,” lausus Blauberg. 

Tema sõnul ei anna uue katla ehitus maja küttesüsteemile suurt lisandväärtust. “Enamasti on uued katlad kütusesäästlikumad ja maja saab soodsamalt kütta, kuid tegevused katla kütmiseks jäävad samaks: tuleb majandada kütusega, seda ladustada ja põlemisjääke välja viia. See on igapäevane tegevus ja nõuab palju aega,” selgitas Blauberg uue katla ehitust. 

 

Kaugküttega liitumine võib osutuda soodsamaks kui uue ahju ehitamine

 

Ta soovitaski vanad katlad välja vahetada soojuspumba vastu. “Tänapäeva soojuspumbad on töökindlad ja asendavad katla täielikult. Tihti on kateldega majas lisaks veel kamin või ahi ja seega on turvalisus tagatud ka elektrikatkestuste korral. Kredex avab toetusmeetme tiheasustuspiirkondades katla või ahju asendamiseks või remontimiseks just õhukvaliteedi parandamiseks. Talvel on see päris ebameeldiv, kui kütmisest tulenev suits hajub mööda külasid ja linnasid, sageli köetakse ahjusid ka igasugu ettejuhtuvaga,” nentis kliimaseadmete ekspert. 

Kredexi toetust on võimalik taotleda ka kaugküttega liitumiseks. “On piirkondasid, kus kaugküte on elumajade juures olemas ja võrkudel valmisolek uute hoonete liitmiseks. Sellisel juhul tasub selle variandi peale mõelda ja küsida pakkumist liitumiseks, sest see võib osutuda soodsamaks kui uue ahju või katla ehitus. Samas tuleb arvestada, et kaugküttevõrgud pannakse tööle sügisel kindlal ajal ja kevadel lülitatakse välja, mistõttu maja sisekliima ei ole enam nii mugav,” lisas Blauberg. 

ABC Kliima ekspert tõi välja, et õhksoojuspumba keskmine maksumus on 1750 eurot koos paigaldamisega. “On ka soodsamaid seadmeid, kuid neid ei saa enamasti kasutada suurematel pindadel ja terve korruse või maja kütmiseks. Õhk-vesi soojuspumba maksumus keskmise suurusega majale on ca 8500 eurot koos paigaldamisega. Maasoojuspump sarnasele elumajale maksab umbes 15 000 eurot koos paigaldusega, sisaldades ka pinnasekontuuri. Samas on igal hoonel omad nüansid, mis võivad hinda mõjutada,” lausus Blauberg. 

 

Toetusega hüvitatakse 50% või 70% kütteseadme uuendamise kulust

 

Kredexi andmetel on maksimaalne toetussumma ühe elamu kohta 10 000 eurot, mida hüvitatakse hinnamudeli alusel. Kütteseadmete soetamiseks, paigaldamiseks või ehitamiseks on kehtestatud konkreetne toetussumma, mis ei sõltu tegelikust kulust. Näiteks uue ahju puhul on maksumuseks arvestatud 6400 eurot, millest hüvitatakse olenevalt piirkonnast 50% või 70%. 

Inbanki kaartide ja laenude müügijuhi Evelin Rahkema sõnul on omaosaluse tasumiseks võimalik kasutada ka pankade poolt pakutavaid roheenergia laenusid.

“Isegi Kredexi toetusega on väljaminek uue küttesüsteemi soetamiseks märkimisväärne kulu, mida ei pruugi kõigil kohe olemas olla. Siiski ei tasu küttesüsteemi uuendamist edasi lükata, eriti olukorras, kus 50-70% kütteseadme uuendamise kulust on võimalik katta hüvitise toel. Tänu toetusele on võimalik saada igakuiselt soodsam ja vähem saastavam küttelahendus,” ütles Rahkema. 

Tema sõnul pakuvad rohelaenusid enamik suurtest pankadest ka väga mõistliku intressimääraga. “Aegunud ahju või katla kütmisega võivad küttekulud aina suureneda, seega võib pikas perspektiivis võit tänu roheenergiale säästetud kuludelt olla suurem kui laenu tagasimakseks kuluv summa. Lisaks tõstab uuem küttelahendus ka kinnisvara väärtust,” selgitas ekspert.