1. septembril 2016 avab Viljandi Vaba Waldorfkool 10. klassi, mille tulemusel kasvab kool kolme aasta jooksul 12-klassiliseks gümnaasiumiks. Kooli gümnaasiumiastmes toimub õppetöö waldorfpedagoogika alusel. 

Loodava waldorfgümnaasiumi eesmärgiks on noorte inimeste mitmekülgsele arengule kaasaaitamine, tervikliku maailmapildi loomine, iseseisva ja kriitilise mõtlemise arendamine. Gümnaasiumi jooksul saavad õpilased lisaks põhi- ja valikainetele proovida kätt mitmetel praktikatel.

Suur kaal on lisaks akadeemilisele õppele kunstilis-praktilistel ainetel, mille tulemusel on lõpetaja teotahteline ja töökas, valmis uuteks ettevõtmisteks. 12.klassi lõpus sooritavad kõik lõpetajad riigieksamid ja saavad üldtunnustatud lõputunnistuse. Waldorfkool valmistab õpilased ette nii ülikoolis kui ametikoolis õpingute jätkamiseks.

Avatava waldorfgümnaasiumi 10. klassis alustab sel sügisel õpinguid 10 õpilast, enamuse neist moodustavad eelmisel kevadel Waldorfkoolis põhikooli lõpetanud, kelle tugeval initsiatiivil gümnaasiumi osa Viljandi Vaba Waldorfkooli juurde loodi. Kooli idee kandja ja algataja Sulev Ojapi sõnul annavad kooli õppimisrõõm ning õpetamismeetodid lõpetajale eluaegse soovi ennast täiendada, süveneda ning arendada.

„Koos kaasa võetava vaheda suhtlusoskusega on need omadused eelduseks tulevikutöös ja oma elu positiivsel kujundamisel. Selle tugevaks väljenduseks on asjaolu, et Viljandi waldorfkooli 10. klassi avamisel on olnud suur osa kevadel lõpetanud 9. klassil.“, selgitab Ojap.

Viljandi Vaba Waldorfkool on lastevanemate initsiatiivil 1993. aastal loodud õppeasutus, mis tegutseb waldorfpedagoogika alusel. Viljandi Vaba Waldorfkooli õppekava on koostatud laste ealisi arenguprintsiipe silmas pidades, kogu õpetus on läbi põimitud kunstilis-praktilise tegevusega. Põhiaineid õpitakse tsükliõppe vormis või projektidena ning tavapärasest suurem rõhk on kunstiainetel, muusikal ja käsitööl. Viljandi Vaba Waldorfkooli põhikoolis õpib 77 õpilast, lisaks alustab sügisel lasteaiateed kahes rühmas kokku 38 last.