Meile kõigile ei ole antud pakse kohevaid juukseid. Juustele pühendame üldiselt palju rohkem aega, vaeva ja raha, kui ihu hooldamisele. Juuste suhtes oleme tõesti tundlikud. Tundub nagu reageeriksid juuksed kõige selgemini, kui miski ei ole korras. Ootamatutele muudatustele, pobleemidele ja aastaaegade vaheldumisele reageerivad naised juuksuri juurde aja kinnipanemisega.

Kogu olemus on uus, kui juustes on midagi uut. Ka juuste väljalangemine võib sügavalt puudutada. Piisab mõnikord vaid tugevast šokist, et juuksed langeksid salkudena välja.

Meil on keskmiselt 90 000 juuksekarva. Juukse nähtamatu osa ehk juukse juur on peitunud peanaha sisse. Tavaliselt teeme tööd 90 000 juuksekarva nähtava osaga - neid pestakse, kammitakse, föönitatakse, värvitakse, tehakse püsilokke. Proovime erisuguseid šampoone ja geele. Juuste saladus on siiski eelkõige peanahas, kus on juuste juur. Samamoodi nagu taimed on lopsakad heas terves mullapinnas, tunnevad juuksed ennast hästi, kui juur on terve. Peamine osa pingutustest peaks suunama peanaha hoolduseks, mitte ainult juustele. Tugevad, läikivad juuksed on hästi hingava peanaha ja tervete juuksejuurte tulemus. Peanahk käitub samamoodi kui näonahk.

Peanahk reageerib samuti välistele ja sisemistele mõjutustele - päikesevalgusele, toidule, murele ja stressile. Kuna juuksed üldiselt peanaha peidavad, ei hooli me peanahast nii suurel määral, kui teeksime siis, kui samad probleemid oleksid näol. 

Peanahale on tähtsad päevane rütm ja toit, mille rõhuasetus on suunatud teraviljale ning aedviljale. Regulaarsed söögiajad mõjutavad soodsalt näonahale, samuti ka peanahale, see teeb head juustelegi. Palju ränihapet sisaldavad hirss ja oder mõjutavad soodsalt juuste kasvu ja juuste kvaliteeti. Tähtis on leida individuaalselt õige tasakaal rasvase ja kuiva vahel toidus, näol ja juustes.

WELEDA eliksiiride abil võib leida sobiva tasakaalu. Juuksed nõuavad kannatlikkust, sest nad ei kasva ühe päevaga nii palju, et muutus oleks kohe nähtav. WELEDA juustehooldusvahendites sisalduvad ravimtaimetõmmised takjast, mädarõikast, verehurmarohust ja harilikust kukeharjast, eeterlike õlidena kasutatakse rosmariini ja lavendlit.

Samuti nagu näohoolduses, räägitakse ka juustehoolduses esiteks nn tüüpilsest keskmisest. Milline on normaalsete juuste loomulik hooldus? Põhinõuannete järel otsime lahendust kiiresti rasvuvatele ja väga kuivadele juustele ning ka kiusavatele probleemidele nagu kõõm ja juuste väljalangemine.

Juuste pesul on üllatavalt ergutav ja kiire mõju. Juuste pesust võibki saada küllaldase heaolutunde ja seetõttu jätta vajalikud toimingud peanaha ja ihu hoolduseks tegemata. Juustele endale ei ole ükskõik kuidas neid pestakse. Paljud inimesed kasutavad kiirustades liiga kuuma vett ja väga suurt kogust šampooni. Juuksed loputatakse kohe pesu järel ja hõõrutakse tugevalt rätikuga kuivaks. Kui aga tahate juukseid sääsata, kasutage jahedat vett. Juuksed ei kuiva ja ei lähe haraliseks nii kui muidu ja nad läigivad.

Kui juuksed on märjaks tehtud jaheda veega, võib võtta väikese koguse Weleda rosmariini või kastani šampooni. Rosmariin aktiveerib peanaha verevarustust ja peab hoolt selle tervise eest. Rosmariini šampoon sisaldab ka kukeharjatõmmist, milles on rohkesti ränihapet. Räni hoiab juuksed nõtkena, rosmariini šampooni letsitiinist saavad juuksed neile loomuliku läike. Kastani šampoonis on hobukastani tõmmist. See tugevdab juuksekarva. Kastani šampoon sisaldab lisaks ränihappele ka lanoliini ja linnasetõmmist. Lanoliin ehk villarasv kaitseb juukseid rasvumise eest, seega juukse ehitus ja tervis mõjutavad šampooni valikut.

Rosmariini šampooni kasutatakse õrnadele juustele. Kastani šampoon on paksude, tugevate ja tumedate juuste šampoon. Praktikas valitakse individuaalne sobilikkus. On palju õrnajuukselisi inimesi, kes on aastaid kasutanud kastani šampooni. Lastele ja inimestele, kes pesevad juukseid iga päev, soovitatakse rosmariini šampooni, sest ta on kastani šampoonist leebem.

WELEDA šampoonidest on vedelik aurutatud niipalju kui võimalik, ja neid peab korralikult lahjendama, seega pesuainet vajatakse vaid väga väikesel hulgal. Lühikeste juuste jaoks piisab kroonise mündi suuruseset kogusest. Valage šampoon peopesa peale ja kandke märgadele juustele. Juukseid pestakse kaks korda; esimese korraga eemaldatakse mustus ja rasv, juuksed loputatakse pesu järel jaheda veega ja pestakse uuesti. Nüüd hõõruge peanahka korralikult sõrmeotstega, kuni peanahk suriseb, seejärel loputage juuksed korralikult ja vajuta rätikuga kuivaks, nii hoiate neid ja kammimine on pärast lihtsam. Föönitamine väsitab juukseid ja peanahka. Kogemustest on teada, et juuste pesemine 4-5 päevase vahega annab neile piisavalt aega uuendada ärapestud loomulikku kaitset.

Sagedamini pestakse juukseid vastavalt olukorrale ja isiklikule harjumusele. Tolmune või must töö ja heitgaasidest mõjutatud juuksed nõuavad pesu iga päev. Siis pestakse juukseid vaid üks kord. Pidage meeles ka peanahka.

Juuksed korrastatakse pärast pesu. Neile võib piredada või määrida käega rosmariini juuksevett. Hõõruge juuksevesi hellasti veidi niiskele peanahale. Rosmariin elavdab peanaha verevarustust. Rosmariini juuksevesi sisaldab lisaks rosmariini ja lavendlitõmmisele ka mädarõika- ja hariliku kukeharja tõmmist. Rosmariini juuksevesi hoiab juukseid pehmete, elastsete ja värskeiena. Laske juustel kuivada loomulikul moel. Kui on vajalik föönikuivatus, on soovitav kasutada kõige väiksemat võimsust. Rosmariini juuksevestt võib kasutada iga päev, see on ka leebe soenguvedelik.

Kui juuksed lähevad rasvaseks ühe või kahe päevaga, näitab see häiritud peanaha probleemi, rasunäärmed toimivad liiga tugevalt. Siis peab peanahka rahustama. Vanusega rasunäärmete tegevus nõrgeneb. Oleks kasulik proovida pesta juukseid päev hiljem kui seni pestud, Sageli seoses WELEDA šampooni ja rosmariini juuksevee kasutuselevõtuga rahuneb peanahk ja rasueritus väheneb. Ärge kasutage kannatamatusest tugevaid juuksehooldusvahendeid vahepeal, sest nende järel peab uuesti leidma tasakaalu. Pange tähele, et juuksepesu jaoks mõeldud vesi ei oleks liiga soe.

Sellele lisaks leiab abi ka heast toiduvalikust ja õues liikumisest. Kui juuksed kõigest hoolimata liialt kiiresti muutuvad rasvaseks, võib teha järgnevat kuuri - kasutage veidi aega kastani juuksetoonikumi rosmariini juuksevee asemel. Igal õhtul enne magamaminekut silitage juukseid veega märjakstehtud kätega, et juuksed ei oleks liiga kuivad, seejärel piserda kastani toonikumi juustele näiteks läbi peo, et toonikumi ei kuluks liiga palju. Seejärel hõõruge sõrmeotstega peanahka ja peitke juuksed mõneks hetkeks rätiku alla, et toonikum imenduks peanahka ja ei haihtuks õhku.

Kastani juuksevesi aitab ka sügelevat peanahka, see sisaldab tõmmiseid hobukastanist, rosmariinist, arnikast, pajukoorest, sibulast, põldosjast. Kui peanahk on katki või ärritunud, võivad tugevad tõmmised ja alkohol liialt ärritada peanahka, siis võiks peanahka eelnevalt ravida tsitruskreemi ja mandli näokreemiga. Ravi võib ette võtta vabal nädalalõpul.

Kuivad elutud juuksed, mille pikad otsad on haralised, on sagedasem mure. Kui juuksed on harulised, võib lõigata nad terve kohani, neid ei saa enam mingi menetlusega terveks. Heaks kuivade juuste elavdajaks on juukseõliga tehtud juukemask. Valage supilusikatäis juukseõli peopesale ja teise käega levitage ühtlaselt kuivadele juustele. Vaadake, et kõik juuksed saaksid õlitatud. Hõõruge õli peanahka ja katke rätikuga. Laske mõjuda vähemalt pool tundi. Kui olete saunas, ei tohi kuumus olla liiga tugev, juukseid ei tohi keeta. Seejärel peske rosmariini- või kastani šampooniga. Korrake õlihooldust iga nädal, kuni juuksed saavad tagasi oma loomuliku sära. Ärge kaotage lootust liiga ruttu. Juukseõli sisaldab ristikuõie ja takjajuure tõmmist. Lõhnana on looduslikud eeterlikud õlid. Juukseõli aitab ka kõõma ja kuiva peanaha puhul. Juuksed, mis näevad peale föönitamist välja kuiva heinakuhjana elavduvad, kui kasutada paar tilka juukseõli ja hõõruda see sõrmeotstega juustele. ära kasuta rohkem kui paar tilka õli, et juuksed ei muutuks liiga rasvaseks, see ei ole eesmärk.

Kõõm on peanaha loomuliku uuenemise häire - naharakud uuenevad liiga kiiresti. Rakkudel ei ole piisavalt aega vananeda loomulikul moel tavalisest rakust sarvestunud rakuks. Rakud, mis ei ole piisavalt arenenud, moodustavad kõõma ebemeid ja need kuhjuvad peanaha pinnale. Kerge kõõma moodustamise võib sageli tõrjuda efektiivselt kasutades vastavalt rosmariini- või kastani šampooni ja rosmariini juuksevett. Viimatinimetatut kasuta iga pesu järgi, aga mõnda aega ka igal hommikul. Kui olukord ei ole paranenud tunduvalt 6 nädala jooksul, alustage kuuri kastani juuksetoonikuga. Kõõm on kangekaelne probleem, mille ravi peab olema pikk. Kui probleem on möödas, vahetage kastani juuksetoonik rosmariini juuksevee vastu.

Juuksed kasvavad keskmiselt 0,2 mm päevas. Nahakarva eluiga sõltub karva tüübist - silmaripsme eluiga on umbes 3 kuud, juuste eluiga on umbes 4 aastat. Seejärel juuks langeb välja. Uus juuksekarv lükkab vana teelt eest või vana irdub kammimisel. Kui rasunäärmed toimivad liiga aktiivselt ja juuksed on väga rasvased, võib see põhjustada juuste väljalangemist. Kui juukseid tuleb välja rohkem kui juurde tuleb, on põhjuseks mõni muu probleem. Mõelge järele, kas pesete juukseid liiga sagedasti või liiga kuuma veega. Mõnikord on põhjuseks mingid ravimid või põletik. Sageli on probleem sisemine -  näiteks liigne pinge. Sellisel juhul on külaskäik arsti juurde vältimatu. Enneaegne kiilaks minemine, mis esineb tavaliselt meestel, on pärilik, kuhu hooldusvahendite mõju tavaliselt ei ulatu.

Juuksed taluvad üldiselt hästi välisõhku, tuult, tormi ja vihma. Raskem on taluda juuste föönitamist kuuma õhuga ja püsilokke. Keemiline lokk on õieti juustele tehtud püsiv muudatus. Aja jooksul keemiline lokk häirib juuste ehitust ja kasvu. Kui keemilises lokis kasutatud aineid ei ole segatud piisavalt, võivad juuksed veel lisaks sellele murduda.

Peale loki mõjutavad ka värvid juukse olemust. Kui kasutate tavalisi keemilisi värviaineid märkate, et aja jooksul juuksed saavad kannatada. Värv on otseses ühenduses poorse peanahaga. Peanaha kaudu pääseb värv  ka vereringesse. Ameerikas on juukse värvidele lisatud hoiatus, et nad võivad põhjustada pärilikke vigu. Kas on teist valikuvõimalust? Me võime olla rahul loomuliku juukse tooniga või kasutada taimseid värve nagu näiteks henna. 

Varem pesid inimesed juukseid tavalise seebiga. Seep ja kraanivesi on aga segu, mis jätab juuksed halliks ja tuhmiks. Ainult loodusest saadud ainetest ei ole veel osatud teha pesuainet, millel ei ole seda halba omadust, seetõttu kõik vahutavad šampoonid sisaldavad tensiide peseva ainena. Ka WELEDA on pidanud neid kasutama. Rosmariini- ja kastanišampoonis on leebeim saadaolev pindaktiivne aine, mis looduses hõlpsasti laguneb. Uurimistöö tensiidide asendamiseks käib.

Sama sagedasti kui on iiris kasutuses WELEDA näohoolduses, on rosmariin ja kastan kasutuses juuksehoolduses. Nende erinevused välimuses viitavad nende erinevale mõjule. Rosmariin (Rosmarinus offitsinalis) on peeneleheline ravimtaim, millel on ergutav tugev lõhn ja väikesed õied, lehed on õieti okkad, mis lõhnavad sama tugevalt kui õied. Rosmariinil puudub hobukastani hiiglaslik suurus ja jõud, aga selle korvab taime tulisus. See omadus paneb vere paremini voolama. Eriti tähtis on see peanahale. Juuksehoolduses mõjub rosmariin nii ergutavalt, et veri voolab päris perifeersete juussoonteni välja ja peanahk püsib tervena.

Hobukastan (Aesculus hippocastanum) ei ole taim nagu rosmariin vaid puu. See võrsub tohutu jõuga maast, on kevadel varakult lehes ja tal on suured püsivad küünlataolised õiekobarad. Selle puu juures on kõik suur. Varakult sügisel poetab ta maha suured viljad, mis on peidus tugevate ogadega ja veidi karvaste koorte sees. Äsja koorest väljapudenenud kastan läigib nii et juuksed muutuvad kadedaks. Hobukastani suurus, jõud ja läige on ärakasutatud kastani šampoonis ja kastani juuksetoonikus. Need tooted tugevdavad peanahka, annavad kohevust ja vähendavad rasvaseks minekut. Kastan on juuksehoolduses rosmariini suur vend. Õrnadele juustele on rosmariini šampoon õige valik, tugevad juuksed vajavad kastani šampooni,

Üldiselt terve peanaha jaoks kasutatakse ka rosmariini juuksevett, aga kui peanahal on probleeme, mis vajavad ravi, loodetakse kastani juuksetooniku peale.


Loe ökotoodete kohta lisaks: http://www.okoviis.ee/