Äädikat tunti juba antiikajal. Tollal valmistati seda peamiselt viinamarjaveinist, kuid ka  käärinud õuna- või pirnimahlast ning sellega maitsestati toite, pruuliti jooke, hapendati ja ka raviti. Nüüdisaja tarbijatel on valida kas tööstuslikult toodetud 30–80% kangusega sünteetilise äädikaessentsi või mikrobioloogiliselt valmistatud äädika vahel. Äädikhappe 3–6%-list vesilahust nimetatakse äädikaks. Seekord räägib Bioneer äädika vähemlevinud kasutusviisidest.

Järgnevad soovitused kehtivad lahja tööstusliku (värvitu) äädika kohta.

  • Selle asemel, et osta poest aknapesuvahend, tehke see ise. Võtke 2 supilusikatäit äädikat ja lisage see kolmele liitrile veele. Lahust võib kasutada ka pihustiga pudelis. Peske aken korraliku lapiga (nt mikrokiust aknapesulapp) puhtaks ja kuivatage see aknakuivatajaga, mis on soovitatavalt pehme kummiga. Akna saab kuivaks ka teise mikrokiust lapiga. Äädikaga pesemine jätab klaasid särama ja säästab teie tervist ning raha. Ärge kuivatage akent vana ajalehega, sest trükivärv jätab hallid triibud. Köögipaberiga kuivatamine jätab aknaklaasidele seevastu paberist udemed.

  • Eemaldage äädikaga riietelt rohuplekke. Selleks võtke 1/3 klaasi äädikat ja 2/3 klaasi vett. Niisutage puhas riidetükk lahuses ning puhastage muruplekki nii palju kui saate. Seejärel peske rõivas harilikul viisil.

  • Eemaldage äädikaga kergemaid plekke ja laike vaibal. Selleks segage omavahel 1 osa äädikat, 8 osa vett ja 1/16 osa sidrunimahla.

  • Puhastage puu- ja köögivilju äädikaga. Segage omavahel 1 osa äädikat ja 3 osa vett ning pange lahus pihustiga pudelisse. Äädikalahusega pritsimine tapab suurema osa pisikutest, mida värskelt kraamilt leida võib ning aitab eemaldada ka pestitsiidide jääke.

  • Kui olete hädas etikettidega, mis ei tule maha, siis võtke appi äädikas.

  • Kui te olete hädas kassiga, kes regulaarselt pissib majapidamises kohtadesse, kuhu ei tohiks, siis katsetage äädikat. Tupsutage äädikat paikadesse, kuhu kass pissida armastab ja suure tõenäosusega saate pissimise kombest lahti, vähemalt äädikalõhnases kohas.

Allikas: thedailygreen.com