Eestisse jõudvate banaanide, kohvi, tee, kakao ja suhkru tootjad vaevlevad samuti keerulistes oludes, ent suudavad õiglase kaubanduse kaudu üksteist toetada ja rasked ajad elada üle.

75 riigis esindatud rahvusvaheline õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade International jagas äsja laiali pea 200 miljonit eurot, et võimaldada töökoht ja kindel tasu tootjatele ning istanduste töötajatele kuni tänavu septembri lõpuni.

Nii Eestis kui ka Baltikumis tervikuna on õiglase kaubanduse tooted olnud viimastel aastatel tõusuteel. Tänaseks on need inimesed, tänu kellele saame juua oma lemmikkohvi või ampsata banaani, tõsises hädas.

Fairtrade Internationali sõnul on Aafrika lilleturg, eriti Keenia, vastakuti ennenägematute väljakutsetega, kuna peatatud lennuliikluse tõttu puudub võimalus saata lilli Euroopasse. Selle tulemusel kaotasid töö või saadeti palgata puhkusele pea 10 000 töölist, kelle elukeskkond ja -tingimused olid juba enne haprad. Sarnane olukord on tabanud lillekasvatajaid ka Ecuadoris.

Suurim teetootja India on kolmenädalase karantiini tõttu hädas teepõõsaste hooldamise ja esmakorjega. Sama mure on Aafrika teetootjatel. Tihtipeale vaesuses elavad teekasvatuste töötajad on eriliselt haavatavad. Enamus õiglase kaubanduse teetootjatest Indias ja Sri Lankal on loonud toetusprogramme oma töötajate kaitsmiseks.

Eestlaste seas armastatud Fairtrade banaanide, kohvi ja kakao jaemüük on endiselt hea, kuid kannatanud on müük üldiselt, sest suletud on kohvikud ja restoranid, kinnitas Baltikumi haldav Soome óiglase kaubanduse organisatsioon Reilu Kauppa.

Rahvusvaheliselt on keeruline olukord tarnega, sest puudu on konteinereid, mistõttu isegi kui kaup jõuab sadamasse, jääb see seal lihtsalt ootele.

Kuigi üleilmselt on hetkel palju ebakindlust, on meil ka helgeid uudiseid:

  •     Ecuadoris jagavad banaanikasvatused müügist ülejäänud banaane kohalikele kogukondadele, kus muidu valitseks nälg.
  •     Pakistani spordipallide tootjad on kasutanud vabriku puuvillase riide varusid, et õmmelda kogukonnale näomaske.
  •     Lõuna-Aafrika veinitootjad jagavad veini ja hügieenitarbeid kõikide töötajate peredele.
  •     Peruu kohvitootjad panid kokku põhivajaduste katmiseks paki kogukonna vanematele ja riskigrupis olevatele inimestele.
  •     16 Kolumbia banaanitootjat kasutasid oma kogukonnale mõeldud raha ja investeerisid koroonaviiruse testimise keskusesse, mis on püsti pandud kohalikus ülikoolis.