Titeiga on üks imelühike aeg, kus iga päeval on kordumatu tähtsus. Erinev on iga beebi ja erinev on ka iga lapsevanem. Esimene eluaasta paneb aluse kogu lapse järgnevale elule. Täna räägib Bioneer hoiakutest ja nippidest seoses lapse esimese eluaastaga.

  • Laps on omaette isiksus, kes vajab palju lähedust. Lapsevanema puudutus on sama oluline nagu ka söök, jook, puhas pepu ja sobivad riided. Laps ei pea olema lapsevankris, mänguaedikus, voodis või lamamistoolid, kui teie näiteks nõusid pesete või põrandat pühite. Pikad ja lühikesed kandelinad, rõngaslinad, märsid ja muud põnevad kandevahendid võimaldavad hoida oma silmatera enda lähedal. Lähedus loob usaldusliku ja hooliva suhte ümbritsevasse. Lapsekandmine on üdini loomulik tegevus ja on vaid mõned reeglid, mida peab järgima. Nii ergonoomilise lapsekandmiskoti kui ka kandelina tervisliku kasutamise seisukohast on oluline, et kandmisvahend võimaldaks lapse asetamist nn „konna asendisse“, toetaks lapse selga ja vajadusel ka kaela ning oleks kandjale endale mugav. Kõik muu on lapsevanemate valik.

  • Uurige, mis materjalidest on lapsevanker valmistatud. Mitmed lapsevankreid valmistavad firmad kasutavad tootmisprotsesside käigus aineid, mis on ohtlikud nii tervisele kui ka keskkonnale. Näiteks on erinevate lapsevankrite koostisest leitud broomi sisaldavaid leegiaeglusteid, PVC-d ja isegi dibutüültina (DBT). Mõnede vankrite kattematerjalide värve on muudetud kirkamaks halogeenorgaaniliste ühendite abil. Uurige ka ökolapsevankrite kohta.

  • Kasutage vankrit mõistlikult. Vankrit kasutatakse esimesed pool aastat ja siis ostetakse jalutuskäru. Suurem osa tänapäevastest lapsevankritest on valmistatud sünteetilistest materjalidest ja metallist. Paljud neist sisaldavad ka plastikdetaile. Kuna vankri kasutusiga on enamasti üsna lühike ning materjalide töötlemise aste on kõrge, siis on toote ökoloogiline jalajälg üüratu. Vankri sünteetilistest materjalidest osasid ei koguta ümbertöötlemiseks ja prügimäel kõdunevad nad väga pikka aega. Ökoloogilist jalajälge vähendab vankri kasutamine ka jalutuskäruna. Selline lisavõimalus on olemas enamikul vankritest, aga vanemad jätavad võimaluse kasutamata. Nimelt, võrreldes eraldi ostetud jalutuskäruga on lapsevanker oluliselt kogukam ja raskem. Teine võimalus vähendada toote ökoloogilist jalajälge, on kasutada vankrit tema eluea lõpuni, s.t. mitme lapsega järjest.

  • Eelistage lapsele toitu valmistades mahepõllumajandusest pärinevaid põhikomponente. Mahedat toitu süües, saate kindel olla, et see ei sisalda GMO-d, ohtlikus kogustes putukatõrjevahendeid, väetiseid ja säilitusaineid. Lastel on suurem oht sattuda agrokemikaalide mõju alla. Pestitsiidide jäägid toiduainetes võivad põhjustada pikaajalisi terviserikkeid, närvisüsteemi- ning hormoonitalituse häireid, sperma kvaliteedi langust, mitmesugused vähkkasvajaid.

  • Mahetoidu tarbimine aitab säästa keskkonda ja tervist, sest mahepõllumajandus ei koorma ümbrust sünteetiliste väetiste ega taimekaitsevahenditega. Tootja peab leidma sobivad külvikorrad, vahekultuurid, väetamise viisid ning sagedused. Agrokemikaalide kasutamise asemel kasutatakse mahepõllumajanduses rohkem tööjõudu ning panustatakse enam loomade heaolu tagavate nõuete täitmisele, mis kajastub ka tootehinnas.

  • Ise beebitoitu tehes säästate raha ja saate jälgida toiduainete päritolu. Kodune toit hoiab kokku ka energiat ja materjale. Imikutoidu tegemiseks tasub hoolikalt toorainet valida. Kindlasti tasub veenduda, et valitud toiduained sobivad lapse vanusega. Aurutage, keetke või küpsetage toit valmis ning purustage see peenemateks tükkideks. Toitu saab peenestada mitmeti. Energiasäästlikum on toitu purustamiseks kasutada pudrunuia, läbi sõela pressimist või kahvliga purustamist. Kes käsitsi toitu peenestada ei taha, saab seda teha ka saumikseri või köögikombaini abil. Alles jäänud köögivilja- või puuviljapüree võib külmutada ja tarvitada see ära 2-3 kuu jooksul.

  • Ärge peljake vahetada mähkmesorti. Tõenäoliselt on ema juba rasedana ära otsustanud, milliseid mähkmeid ta oma lapsel kasutama hakkab. Võimalusi on mitmeid – ühekordsed, korduvkasutatavad ja kombineeritud mähkmed. Mõnikord juhtub, et lapsed on väga tundliku nahaga ja tavalised ühekordsed mähkmed tekitavad pere noorimale nahaprobleeme. Siis tasub, kas vahetada mähkmesorti või eelistada riidest mähkmeid.

  • Riidest mähkmeid kasutades säästate te nii raha kui ka loodust. Riidest mähkmed on kodus alati olemas, ka siis, kui raha parasjagu otsas on. Mõnikord öeldakse, et riidest mähkmete pesemisele kulub palju vett ja energiat. Tõsi ta on. Samas palju energiat ja materjali kulub ka ühekordsete mähkmete valmistamiseks, transportimiseks, pakendamiseks ja nende äravedamiseks prügimäele. Ühele lapsele kulub aastas keskmiselt 3000 mähet. See on väga suur hulk halvasti kõdunevat prügi. Lisaks sisaldavad tavalised mähkmed mitmeid kaheldava väärtusega kemikaale (pepupalsamid, säilitusained, lõhnaained jms), mis lapse õrna nahaga kontakti sattudes, võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme.

  • Veel rohkem säästvad loodust need emmed, kes on õppinud oma last potitama võimalikult varakult. Räägitakse lausa imikutest, keda esimest korda potitati juba sünnitusmajas.

  • Lapse esimene mänguasi ei pea olema plastikust kirju närimislelu. Palju paremaks valikuks on ökokangast rätinukk või puidust  (ilma mürgise laki ja kahtlase värvita) lelu. Siis saavad vanemad olla rahulikud, et nende pisike beebi ei puutu kokku mürkkemikaalidega, mida plastikus kurvakstegevalt palju esineb. Euroopa Liidus on keelatud turustada alla kolmeaastastele lastele mõeldud ftalaate ja vähki tekitavaid ühendeid sisaldavaid mänguasju, mille poolest on tuntud peamiselt Aasia riikide mänguasjade tootjad. Sellegipoolest leitakse poelettidelt mänguasju, mis sisaldavad ohtlikke aineid. Näiteks 2007.aasta veebruaris oli juhtum, kus Tarbijakaitseamet kõrvaldas müügilt Silasko OÜ poolt maale toodud piiksuva pardi. Tootes oli sigivushäireid põhjustavat ftalaati (DINP) 400 korda rohkem, kui tohtis olla.

  • Kontrollige mänguasju juba poes. Omaette teema on odavate mänguasjade lagunemine ohtlikult väikesteks pisidetailideks. Kui laps on alles selles eas, et topib lelusid suhu, siis võivad mänguasjade pisidetailid seada lapse lämbumisohtu. Bioneer soovitab väikelaste vanematel kindlasti mänguasju eelnevalt kontrollida. Idee poolest peaks vanemad otsima toote pakendilt märki CE. See on tootja kinnitus, et mänguasi vastab Euroopa Liidu ühtsetele turvalisusnõuetele ning mänguasjade standardile SS EN 71. Kahjuks ei ole võimalik CE märki täielikult usaldada. On esinenud juhtumeid, et tähist on kasutatud reegleid eirates. Välismaise mänguasja etiketil peab olema kindlasti märge maaletooja kohta. Täiesti anonüümseid mänguasju ei maksa kunagi osta!

  • Eelistage naturaalsest puidust ja lakkimata lapsevoodit. Kui valite siiski lakitud voodi, veenduge, et see oleks ohutu lakiga lakitud ja ei lõhnaks tugevasti. Sama soovitus kehtib ka muu lastetoa mööbli kohta. Plastik, vinüül ja saepuruplaat ei ole parimad lastetoa materjalid.

  • Vältige putukatõrjevahendeid. Imikud on mürkide suhtes väga õrnad. Neid võivad ohustada ka väikesed kogused. Ettevaatlik tasub olla (et need ei puutuks kokku imiku või imetava emaga) loomadele mõeldud parasiiditõrjevahenditega, putukatõrjevahenditega (eriti pihustatavate vahenditega), sääsetõrjevahenditega, koitõrjevahenditega, kärbsepaberitega ja kahjuritele mõeldud söödalõksudega.

  • Laske oma lapsel õues magada ja tuulutage korralikult tuba. Tuulutamata toas, on õhk kuni viis korda saastunum, kui õues.

  • Valige lastekaupu ja -tarbeid vastavalt oma tegelikele vajadustele. Pole mõtet alluda turundustrikkidele. Kui kaubale pakutakse kaasa kingitust, siis mõelge, kas te ilma selle kingita ka seda kaupa ostaksite.

  • Tasub kaaluda vajalike asjade soetamist kasutatuna. Kui teil jääb beebiriideid üle, siis „pärandage“ need edasi või kasutage neid järgmise lapsega uuesti. Nii uute kui ka kasutatud kaupade puhul on  mõtet eelistad kvaliteeti odavale hinnale. Vaid sedasi saab ostudest pikalt rõõmu tunda.

Riidest mähkmete kohta saab infot: http://groups.yahoo.com/group/piss_pott/