Ökokogukondade 2015. a suvine kokkutulek toimub 28 - 30. augustil Mõisamaal Väikese Jalajälje ökokogukonnas Raplamaal. Kokkutuleku peateemaks on kestlik majandus. 

Eesti ökokogukondade liikumise üks algatajaid ning ühenduse juhatuse liige Toomas Trapido ütles, et tänaseks on vähegi mõelda ja näha julgevale inimesele selge, et senine majandussüsteem Euroopas ja kogu maailmas on katki minemas: “Sellest annavad tunnistust hiigelvõlad, töötus, rahvaste rändamine ja reaalset heaolu vähendavad kasinuspoliitikad. Kas meil on lootust? Millises suunas mõelda, tegutseda ja minna?”

Suvise kokkutuleku märksõnadeks on jagamismajandus, kingimajandus, kogukonnad, sotsiaalne ettevõtlus, eetiline pangandus jne. Arutleme kas ja kuidas on võimalik luua eetilisi ja loodussäästlikke majanduslikke mudeleid olukorras, kus paljud ressursid on väga piiratud või lõppemas. 

Kokkutulek toob maailmakuulsaid esinejaid ja kohalikku teadmust kandvaid tegutsejaid:

  • Charles Eisenstein (USA), üks kingimajanduse kuulsamaid eestkõnelejaid ja püha majanduse kontseptsiooni kandja on lubanud meiega ühineda Ameerikast Skype teel. Uuri lähemalt!

  • Thomas Heuser (Saksamaa) ZEGG ökokülast tuleb kõnelema sealse kogukonna majandusliku toimimise alustest. 

  • Reet Aus Lilleoru kogukonnast räägib oma praktikast ehk jätkusuutliku disaini võimalikkusest, keskkonna- ja sotsiaalsetest mõjudest globaalses tootmisahelas. Sellest, kui kerge või raske on olla ettevõtja, minemata seejuures kompromissidele. Ja kindlasti räägib Reet ka jäätmetest, tarbimisest ja ületootmisest.

  • Naftatippu käsitleva teose “Globaalpohmelus” autori Kaupo Vipi sõnul on kõigile maailmas toimuvat jälgivatele inimestele selge, et tööstusühiskonna kasvumajanduse mudel on kiirenevalt lagunemas. “Samas on kõik meie senised majandus-, finants- ja sotsiaalsüsteemid rajatud igikestva kasvu eeldamisele. Seetõttu kasvab koos kaose globaalse levikuga peataolek valitsevates ringkondades ning paaniline huupi-rapsimine majandus- ja finantssfääris. Vana süsteem enam ei toimi, aga olemasolevas sotsiaalpoliitilises mudelis ei saa seda isegi avalikult tunnistada, kõnelemata alternatiivide propageerimisest,” ütles Vipp. Oma loengus tahab Vipp kirjeldada neid seaduspärasid, mis asuvad kujundama eesootavaid lokaal- ja globaalarenguid nüüd - peale "Limits to Growth" ja "Peak Oil" uuringuis prognoositu hämmastavalt täpset reaaliseerumist.  

Kokkutulekul tutvustatakse ka erinevaid kogukondliku majandamise näiteid üle terve Eesti. Sündmuse raames paneme püsti oma laada, et toetada üksteise tegemisi. Õhtuti toimuvad tants ja trall ning higitelgi tseremooniad. Kokkutulek algab reedel kell 13 ning lõpeb pühapäeval kell 17.

Reedel, 28. augustil kell 20 toimub ka kogukonna "Väike Jalajälg" 1. aastase sünnipäeva kontsert "Rändaja ja sõbrad". Esinevad Indrek Tammoja (laul, kitarr), Liis Kibuspuu - flöödid, kellamäng, löökriistad; Johanna Mängel - tšello ja Paavo Eensalu - analoogsüntesaator. Kontserdile eelneb kell 19 ka Mõisamaa Ökokeskuse tuur, kus on võimalik tutvuda meie praeguste tegemiste, ettevõtetega ning tulevikuvisioonidega.

RAHALINE PANUS:

3 päeva osalustasu 70€. 

Alla 12 aastaste laste osalus tasuta. 

13-18 aastastele poole hinnaga. 

Ühe päeva tasu on 30€ (ei sisalda ööbimist).

Sündmus toimub MTÜ Eesti Ökokogukondade Ühenduse projekti "Tugevamad ökokülad Eestis" raames. Projekti rahastab EMP toetuste Vabaühenduste Fond Avatud Eesti Fondi vahendusel.