Tallinn algatas augustikuus kolm nädalat väldanud Ühiskaardile keskkonnasõbraliku funktsiooni arendamise avaliku ideekorje. 85% küsitlusele vastanuist märkis, et kaardile loodav preemiapunktide süsteem motiveeriks neid keskkonnasõbralikke valikuid eelistama. Ideekorje kestis 26. augustist kuni 16. septembri südaööni.

Tallinn soovib Ühiskaardile luua täiendavalt keskkonnasõbraliku käitumise preemiapunktide süsteemi, sarnaselt erasektori (lennu- ja laevafirmade) lojaalsusprogrammidele. Loodav süsteem arvestab keskkonnasõbralike käitumise eest isikustatud Ühiskaardi valdajale rohepunkte, mida on võimalik lunastada linna süsteemi teenustelt soodustuse saamisel.

Ideekorjega soovis linn välja selgitada, kas kavandatav preemiapunkti süsteem motiveeriks linnaelanikke ja –külalisi keskkonnasõbralikke valikud eelistama ning sedagi, milliste roheliste tegevuste eest soovitakse punkte saada ning kus soodustuse saamiseks kasutada.

„Ideekorjele vastas ligi 400 inimest ning vastuseid laekus kolmes keeles – nii eesti (78% vastanuist), vene (21% vastanuist) kui inglise (1% vastanuist). Meil on sellise tulemuse ühe siiralt hea meel ning kinnitame, et analüüsime kõiki vastuseid põhjalikult selleks, et edaspidiseks arendusfaasiks võimalikult täpne lähteülesanne seada,“ sõnas Tallinna Rohelise Pealinna projektijuht Mart Normet.

Esitatud ideed on mitmekesised, punkte soovitakse koguda näiteks ühistranspordis või rattaparklas Ühiskaarti valideerides, annetades uuskasutuskeskustesse ja toidupanka ning ka pandipakendeid tagastades. Allahindlust soovitakse rohepunktide eest saada näiteks linnale kuuluvate spordirajatiste (sh. ujulad) piletitelt, ka kultuuriasutuste külastamisel (nt. linnateater, linnamuuseum ja selle filiaalid), aga ka looma- või botaanikaaia piletitelt.

Tallinn on üks neljast Euroopa rohelise pealinna 2022. aasta konkursi finalistist ning Ühiskaardile keskkonnasõbraliku funktsiooni loomine on üks rohelise pealinna programmi fookustest. Konkursi võitja selgub 8. oktoobril.