Eile andsid kampaania „Make Chocolate Fair!“ esindajad Brüsselis Euroopa Liidu magusatööstusturite liidule CAOBISCO-le üle õiglase šokolaadi toetuseks kogutud 122 826 allkirja. Eestis andis kampaaniale oma hääle 12 000 inimest. Allkirjastanud nõuavad, et ettevõtted tagaksid kakaotalunikele äraelamiseks vajaliku sissetuleku ning kasutaksid ainult sertifitseeritud kakaod.

Sel nädalal lõpule jõudnud kampaaniat „Make Chocolate Fair!“ toetasid Eesti tarbijad tervelt  12 000 allkirjaga, mida kogus MTÜ Mondo. Üle Euroopa andsid oma poolthääle õiglasele šokolaadile 122 826 inimest. Make Chocolate Fair! / INKOTA

„Eurooplased armastavad šokolaadi – nad ei ole nõus inimõiguste rikkumisega kakaotootmises ning nõudlus õiglase šokolaadi järele kasvab jõudsalt,“ ütleb Tiina-Katrina Kaber, kampaania koordinaator Eestis. Kolm aastat väldanud kampaania jooksul on magusatööstuses toimunud ka positiivseid edasiminekuid – näiteks on Eesti turuliider Kalev lubanud järgmise aasta lõpuks oma šokolaadides kasutada vaid UTZ sertifikaadiga kakaod.

„Euroopa šokolaadiettevõtted peavad koos teiste osapooltega välja arvutama, milline näeks välja kakaotalunike äraelamiseks vajalik sissetulek,“ ütles „Make Chocolate Fair!“ kampaania koordinaator Evelyn Bahn, kes töötab Saksamaal tegutsevas INKOTA-s. „Ainult nii saame me saavutada kakao õiglase hinna – ning seega võidelda tõhusalt lapstööjõu vastu.“ Praegu jõuab 87 protsenti šokolaaditahvli hinnast kakaojahvatajate, šokolaadiettevõtete ja supermarketikettide taskusse. Kõigest 6,6 protsenti läheb neile, kes kakaod tegelikult kasvatavad.

Make Chocolate Fair! / INKOTA

Allkirjastanud eurooplased nõuvad CAOBISCO-lt ka seda, et tagataks Euroopa šokolaadiettevõtete üleminek 100%-liselt sertifitseeritud kakaole. Kuigi jätkusuutlikult toodetud kakao osakaal on viimase kolme aasta jooksul tõusnud, ei ole olukord veel piisav, et parandada kakaotalunike olukorda. 

Allkirjad vastu võtnud CAOBISCO peasekretär Sabine Nafziger rõhutas, et tarbijate ja MTÜde tegevus olukorra parandamisel on väga vajalik ning magusatootjate liit on alustanud suurt tööd šokolaaditööstuse jätkusuutlikumaks muutmisel.