Tähtsaid sündmuseid ja kombeid, mis seostuvad 5. jaanuariga.

Sündmused Eestis

1884. aasta 5. jaanuaril sündis Artur Toom, keda inimesed tunnevad pigem Vilsandi linnukuningana. Linnukuningas pühendas kogu oma elu merele, tuletornidele ja lindudele. 1906. aastal sai mehest Vilsandi tuletorni ülem ning ta alustas merelindude kaitset Vilsandi lääneranniku kaljusaartel. 1910. aastal lõid Artur Toom ja Riia loodusuurijate selts Vaika linnukaitseala, mida võib pidada Eesti esimeseks looduskaitsealaks.

Loe lisa Bioneerist! 

Sündmused maailmas

1943. aasta 5. jaanuaril suri George Washington Carver (1864-1943), kes oli tuntud bioloog ja leiutaja. Carverit peetakse maailma üheks olulisemaks teadlaseks pähklite ja kartulite vallas. Sündinud mustanahalise orjana, õppis ta põhjaosariikides ja pöördus seejärel lõunasse tagasi, et pühenduda lõunaosariigi talunike elukvaliteedi parandamiseks. Carver töötas välja ligi 300 erinevat pähkli- ja 118 kartulitoodet ning näitas farmeritele, kuidas teha maaparandustöid. 

1993. aasta 5. jaanuaril jooksis Shetlandi saarte juures (Šotimaa) karile naftatanker "Braer", millest voolas merre üle 85 000 tonni naftat. Laev oli toornafta laadungiga teel Norrast  Kanadasse. Pärast õnnetust aitasid mitmed keskkonnaorganisatsioonid päästa naftaga määrdunud linde, kuid kahjuks mõjutas katastroof ka teisi mereorganisme, nagu näiteks kalad, vetikad, koorikloomad, mereimetajad jne.