26. jaanuaril tähistas Maksu- ja Tolliamet rahvusvahelist tollipäeva, mille raames heidetakse pilk ka möödunud aasta tulemustele. Alates 2022. aasta veebruarist on Maksu- ja Tolliamet kohaldanud jõuliselt Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioone Venemaa vastu.

„Olles üks neljast Euroopa Liidu riigist, kellel on maismaapiir Venemaaga, on Eesti tolli roll kahtlemata vastutusrikas ning saanud ka rahvusvahelist tähelepanu ja tunnustust,“ ütles Maksu- ja Tolliameti tolliosakonna juht Eerik Heldna. „Kõikidest eelmisel aastal tolli poolt tehtud kontrollidest moodustasid 66 protsenti sanktsioonide kontrollid.“

Kui varasemalt on Venemaa olnud Eestile üks kaubanduspartneritest, siis eelmine aasta ja sellises mahus sanktsioonide rakendamine oli Eesti tolliametnikele väljakutseterohke.

Eerik Heldna sõnul töötavad Euroopa Liidu tolliasutused kui üks meeskond. „Tolliametnikud teevad sanktsioonide jõustamisel tihedat koostööd, sest järjest enam puutume kokku olukordadega, kus otsitakse võimalusi sanktsioonidest kõrvale hiilimiseks,“ tõi Heldna välja. „Oleme tuvastanud erinevaid sanktsioonidest kõrvale hiilimise juhtumeid, näiteks topeltdokumente, kauba valet klassifitseerimist, kaubale vale päritolu märkimist või kaubale vale väärtuse deklareerimist. Tegeleme jätkuvalt nende pettuste tuvastamisega ja menetlemisega.“

„Sanktsioonid ei tähenda ainult kauba-, vaid ka finantssanktsioone,“ ütles Heldna. 2022. aastal külmutas Maksu- ja Tolliamet 19 sanktsioneeritud ettevõtte ettemaksukontod, summas üle 8 miljoni euro, tehes seejuures koostööd ka Rahapesu Andmebürooga.

Maksu- ja Tolliameti suunaks on automatiseeritud ja andmepõhised kontrollid, millele lisandub väljaõppinud tolliametniku kontroll. Kõik riskid hinnatakse elektrooniliselt ning kontrolle teostatakse mitmeetapiliselt.

Rahvusvahelisel tollipäeval, tähistab Maailma Tolliorganisatsioon WCO oma 70. aastapäeva. Maksu- ja Tolliamet viib sel puhul läbi konverentsi Sisekaitseakadeemias, kus õpetatakse tulevasi maksu- ja tolliametnikke. Rahvusvahelise tollipäeva raames tunnustab Maailma Tolliorganisatsioon (WCO) aukirjaga ka Maksu- ja Tolliameti kümmet töötajat.