Uude kohta kolides tundub ruum alguses veidi võõras. Olenemata sellest, kas asud elama oma majja, korterisse, ühte tuppa korterist või ühiselamusse, saab kodutunde tekkimise heaks ise palju ära teha.

1. Kõige olulisem on kohal olemine. Veeda aega oma uues kodus. Pidevalt kusagile mujale kippudes ei saagi kodutunne juurduda ja kasvada. Kui mujal olles igatsed koju lihtsalt selleks, et seal olla, siis tead, et kodutunne on tekkinud.

2. Õpi oma uut kodu hästi tundma. Ole vaikselt, vaata, kuulata ja tunneta. Kuidas valgus päeva jooksul ruumis liigub? Millised helid sinna kostavad? Mis lõhnad seal on? Kus on hea puhata, kus on ruumi liikumiseks, kus tulevad head mõtted? Milline on ruum öösel?

3. Laota oma elu uues kodus laiali. Jaga ruum ja asjad ruumis funktsioonide järgi. Kus hakkad magama, kus toitu valmistama ja sööma, kus lugema ja kirjutama, kus pere ja sõpradega ühiselt aega veetma, kus käsitööd või kunsti tegema, kus hommikuti võimlema? Pane oma asjad kappidesse ja riiulitele. Hoia silma all asju, mis on Sinu jaoks ilusad ja olulised.

4. Täida ruum meeldivate mälestustega. Kasuta iga nurka oma kodust, kasvõi selleks, et selle peale kusagilt mujalt vaadata. Tee kodus asju, mis Sulle meeldivad. Veeda kodus aega koos pere ja sõpradega. Pidage pikki huvitavaid vestluseid, mängige mänge, kokake ja sööge koos, jagage lihtsalt vaikselt ruumi.

5. Igal kodul on oma lõhn. Millist lõhna tahaksid oma koju? Meeldivaid lõhnu saab koju tuua näiteks järelküpsevate puuviljade, küpsetamise (eriti efektiivselt täidab ruumi lõhnadega koduse leiva ja kaneelikookide valmistamine), ürtidega toidu, viiruki, õlilambi, küttepuude, lõhnavate potitaimedega. Oluline on ka ebameeldivate lõhnade puudumine. Selleks eelista lõhnatuid või nõrga meeldiva lõhnaga puhastusvahendeid ja looduslikke materjale kõikjal enda ümber ning tuuluta ruumi piisavalt sageli.

6. Kodul on ka oma helid. Naer, kilked, kosutavad ja värskendavad vestlused, linnulaul akna taga, meeldiv muusika, tuulekell ja piisavalt vaikust toetavad elu. Lahendamata jäänud tülid, tingimuslik kõneviis, palju tehnilisi taustahelisid ja elutu vaikus raskendavad elu.

7. Hooli oma kodust. See tähendab hoolimist nii endast, kodus olevatest inimestest, loomadest ja taimedest, asjadest ja ruumist üldiselt kui ka väljapoole kodu seinu jäävast. Pööra kõigile neile tähelepanu, arvesta nende vajadustega. Too oma koju vaid asju, mis on vajalikud ning mille jaoks on kodus oma koht. Paranda katkiläinud asjad, hoia asju korras ja puhastena. Veelkord, veeda aega lähedastega, sisusta oma kodust aega meeldivalt, võta aega lihtsalt olla.

Kõik see kokku moodustab Sinu suhte koduga. Lõpuks sõltubki kodutunne sellest suhtest.


Augusti lõpus ilmus e-raamatu „Kuidas luua harmoonilist kodu“ I osa „Inimene kodus ehk kuidas luua kodu toetavat eluviisi.“ Loe lisa http://www.looduskodu.wordpress.com