Toimuva jäätmenädala raames on taas fookuses küsimus: mida ettevõttena teha, kui tegevusvaldkonna tõttu on jäätmete tekitamine vältimatu? Igakuiselt tuhandete tootepakenditega kokkupuutuv abivahendikeskus Invaru on leidnud selleks lahenduse: lokaalse pakendi sorteerimissüsteemi. Selle kaasabil suunab ettevõte taaskasutusse aastas ligi 20 tonni pakendeid.

Abivahendikeskuse Invaru lokaalne pakkesüsteem suunab taaskasutusse aastas ligi 20 tonni pakendeid

Invaru abivahendikeskus on üks nendest ettevõtetest, kus rohket pakendiprügi vältida ei saa. “Tegutseme tervishoiuvaldkonnas ja peame tagama, et meie kaudu kättesaadavad abivahendid oleksid puhtad ja steriilsed - olgu nendeks siis mähkmed, kargud või potitoolid. Paraku ei saa siin teisiti, kui tuleb kasutada pakendeid, et tooteid võimalike välistegurite eest kaitsta. Mõnedel juhtudel on tegemist lausa eriotstarbeliste, näiteks niiskuskindlate pakenditega,” räägib Invaru tootejuht Lauri Leinuste.

Abivahendikeskuse Invaru lokaalne pakkesüsteem suunab taaskasutusse aastas ligi 20 tonni pakendeid

Ranged reeglid toodete pakkimisele tulenevad nii Euroopa Liidu seadustest kui ka tootjate ja Invaru enda soovist pakkuda abivajajatele puhtaid ja kahjustamata abivahendeid. Samas on ka peeneid detaile või kergesti purunevaid vahendeid, mis nõuavad transpordi käigus vigastuste vältimiseks lausa eripakendamist. “Nii näiteks on mitmekihilised pakendid erineva elektroonika ümber, mille juhtimispuldid, nupud või regulaatorid ei tohi Eestisse transportimise või Eesti-sisese logistika käigus viga saada,” kirjeldab Leinuste. Samas tõdeb ta, et kõige rohkem jäätmeid ehk pappkarpe ja kilet tekib siiski enim kasutatavatest abivahenditest: näiteks mähkmed või kargud, mida Invaru abivajajate jaoks kõige enam oma lattu tellib.

Pakendid jõuavad abivahendikeskusesse peamiselt tootjate poolt saadetud toodetega, mida Invarus ümber või lahti pakendatakse. Nii koguneb Invaru laohoonetesse ainuüksi mõne kuuga tonnide viisi pakkematerjali, mida lihtsalt niisama ära visata pole keskkonnale kasulik. Sestap tegelebki ettevõte intensiivselt materjali taaskasutamisega ning on soetanud endale spetsiaalse masina pakkimispapi ja plastikpakendite kokku pressimiseks. “Kogume kokku pea kõik pakkematerjalid, mis meie laos üle jäävad, pressime need pakkemasinate abil kokku ja saadame ümbertöötlemiseks Ragn Sellsi jäätmekäitlusfirmasse,” selgitab Leinuste.

Abivahendikeskuse Invaru lokaalne pakkesüsteem suunab taaskasutusse aastas ligi 20 tonni pakendeid

Viimase kolme kuu jooksul õnnestus Invarul kokku koguda 4,1 tonni paber- ja kartongpakendeid ja 150 kg plastikpakendeid, mida pole sugugi vähe. “Aastas teeb see ligi 20 tonni jäätmeid, mis taaskasutuse käigus endale uue elu saavad. Nii valmivad neist näiteks tualettpaber, jõupaber ja uued pappkastid, aga ka graanulid, mis on väärtuslikuks toormaterjaliks uue kile tootmisel,” kirjeldab Leinuste.

Võimalusel annavad oma panuse ettevõttes tekkivate jäätmete taaskasutusse ka Invaru töötajad, kes näiteks teavad juba ammu, et kolimise korral pole tarvis tellida või osta uusi kolimiskarpe. “Päris sageli käivad töötajad ise kasutatud tootekaste koju viimas, et neid seal näiteks kolimiseks või mõneks muuks otstarbeks korduvkasutada. Oleme seda oma töötajatele alati soovitanud, sest miks osta kolimiseks uusi pappkarpe, kui meil on olemas hulganisti väga kvaliteetseid kaste, mis niikuinii taaskasutusse lähevad,” toob Leinuste välja näite.