Järgmise aasta kevadel avatakse Tartu AHHAAs ja TTÜs põhjalik elektriautosid tutvustav väljapanek, kus siseruumides saab tutvuda sõiduvahendite ehitusega ning õues võib ise elektriautoga sõita ja proovida selle laadimist.

Elektromobiilsuse programmi (ELMO) raames soetatakse Eestisse kokku kuus elektriautot, millest neli jäävad proovisõitudeks ning kaks ehitatakse ümber simulaatoriteks.

Ekspositsiooni keskmes saab olema täismõõtmetes elektriauto, mille rooli, pedaalide, käigukasti ja erinevate lülitite abil on võimalik kohapeal simuleerida autosõitu. Masina tuuleklaasile kuvatakse realistlik pilt, mis reageerib autojuhi igale juhtimisvõttele.

Lisaks on kavas ehitada elektriauto kiir- ja tavalaadimise eksponaat, millega on võimalik panna auto vooluvõrgust laadima. Samuti seletatakse interaktiivsete eksponaatidega lihtsas keeles lahti elektriauto mootori ja ülekandesüsteemi toimimine ning akude laadimisprotsess.

“Väljapaneku loomisel pöörame tähelepanu ka päris väikestele tehnikahuvilistele, kes saavad proovida raadio teel juhitavaid masinaid, samal ajal kui isa ja ema suure elektirautoga lähemat tutvust teevad,” selgitas AHHAA tehnikadirektor Mairo Hirmo.

Kui külastaja on uudse tehnoloogia toimimise eksponaatidel selgeks teinud, saab ta AHHAA keskuse ees istuda elektriautosse ning ise katsetada elektriautoga sõitmist. Elektriautosid tutvustav ekspositsioon hakkab paiknema Tartu AHHAAs (Sadama 1) Tallinna Tehnikaülikooli campuses Mustamäel.

Elektriautode ekspositsioon on üks osa 2011. aastal alustatud elektromobiilsuse programmist (ELMO), mille peamine eesmärk on populariseerida keskkonnasõbralikku ja uudset transpordiviisi.

Kasutamata CO2 heitmekvoodi müügist saadud raha eesti said riigiasutused endale 507 elektriautot, tänavu sügiseks rajatakse üle-eestiline kiirlaadijate võrk ning KredEx toetab elektriauto ostmist kuni 18 000 euroga. 2013. aasta alguses käivitub Tallinna ja Tartu piirkonnas ka elektriautode lühirendi teenus, mis võimaldab enamatel inimestel saada elektriautoga sõitmise kogemust.