EOÜ kutsub kõiki linnu- ja loodushuvilisi üles külastama sel suvel Eesti vaatlustorne ja teada andma nende seisundist ja vaatamisväärtustest! Aktsiooni eesmärk on koondada kokku ja kaasajastada info Eesti vaatlustornide ja nende praeguse seisundi kohta. Selleks tuleb iga külastatud vaatlustorni kohta täita veebiankeet ja üles laadida fotod.

Viimase 20 aasta jooksul on Eesti looduskaunitesse kohtadesse rajatud vähemalt 180 vaatlustorni ja -platvormi, mida kasutatakse linnu- ja loodusvaatlusteks. Kuigi üksikud vaatlustornid on rahvale rohkem teada ja külastusrohked, siis enamiku vaatlustornide kohta on avalikku infot väga vähe: kuidas tornid välja näevad, mida põnevat võivad külastajad neist vaatlustornidest näha, kas jalgratta, lapsevankri või ratastooliga pääseb ligi või kas torn on üleüldse alles ja kasutuskõlbulik. Pahatihti on tornide hooldamine ära unustatud ja vanemad tornid hakkavad järjest kokku kukkuma, kuid vananenud info nende olemasolu kohta püsib internetis ja kaartidel edasi. Uuendatud info ja fotod vaatlustornide kohta paneme veebi üles ja torne hakkame tutvustama „Tiirutajas“.

Kuidas kaasa lüüa? Kui külastad mõnda vaatlustorni, siis täida selle kohta veebiankeet ja lae fotod üles. Kõige parem on seda teha läbi mobiili otse torni juures. Mida ankeedis küsitakse? Ankeedis küsitakse vaatlustorni ligipääsetavuse, seisundi ja vaatamisväärsuste kohta. Nimekirja vaatlustornidest ja küsimusi iga torni kohta saad täpsemalt uurida siit. Kuidas ankeeti täita? Veebiankeedis tuleb maakonna järgi torn nimekirjast üles otsida ja täita küsimustik torni ligipääsetavuse, viitade, heakorra ja vaatamisväärsuste kohta.

Kui torn puudub nimekirjast, siis saab selle ise lisada. Kuidas fotosid üles laadida? Palume fotod igast külastatud vaatlustornist üles laadida siia. Igast tornist võiks teha näiteks järgmised fotod: foto tornist endast, torni ümbrusest ja sealsetest rajatistest (infotahvlid, piknikukohad jm), vaade tornist, torni puudused (katkised või mädanenud kohad jm), heakorraga seotud probleemid. Fotofailide nimedesse pange kindlasti enda nimi ja torni nimi. Kuidas me fotosid kasutame? Fotosid soovime kasutame EOÜ kodulehel ja ajakirjas „Tiirutaja“ tornide tutvustuste juures, kus märgime ära foto autori. Muudes kohtades kasutamisel suhtleme autoriga. Fotosid vaatlustorni jm puuduste kohta kasutame võimalike talgute planeerimisel ja neid avalikult üles ei pane.