Tuuni- ja mõõkkala püügikvoote määranud nõupidamisel Brasiilias kerkis Briti kuningliku linnukaitseühingu RSPB ja teiste looduskaitseorganisatsioonide eestvõttel taas olulise küsimusena esile merelindude kaitse kalapüügivahendite hukutava mõju eest.

Kalapüügist on ohustatud vähemalt 37 merelinnuliiki, nende seas 18 hukuohus albatrossiliiki.

Masendava näitena toodi välja albatrosside allakäik Lõuna-Atlandil. Nii on suurima tiibade siruulatusega linnu rändalbatrossi (Diomedea exulans) asurkond Lõuna-Georgia saartel viimase vähem kui viiekümne aastaga kaotanud poole, kusjuures põhisüüdlane selles on lindude kaaspüük jadaõngedega kalastades. Peahäda tuleneb sellest, et merelinnud püüavad näpata kalu ja muid jadaõngedele pandud peibutisi, jäävad aga ise konksude otsa kinni ja upuvad koos jadaliiniga.

Samas on olemas käepäraseid vahendeid, kuidas seda vältida. Nii soovitatakse viirata kalalaevade ahtreist vimpliliine, mis moodustavad omamoodi kardina ega võimalda suurtel, ülipikkade tiibadega lindudel ohtlikku piirkonda siseneda ja peletavad neid eemale.

Just lihtsate tõrjemeetoditega on mõnes teises kalapüügipiirkonnas saavutatud suurt edu. Nii on Antarktika-lähedastel vetel suudetud aastas tuhandete isenditeni ulatunud lindude kaaspüük kahandada peaaegu nullini. Ka Lõuna-Aafrika tuunipüügilaevastik on viimase kolme aastaga lindude kaaspüüki vähendanud 85 protsenti.

Allikas: RSPB