Kuna sooda on soodsa hinnaga vahend, mida kõige sagedamini šampooniasendajaks pakutakse, otsustasin ka mina oma eksperimenti alustada just soodaga.

Soodaga juuste pesemiseks pakutakse internetis välja kahte erinevat viisi.

Esimese variandi puhul kantakse soodat otse niisketele juustele. Seejärel tuleb juukseid ja peanahka masseerida ning lasta soodal mõned minutid toimida. Juuksed loputatakse soovitatavalt voolava vee all, sest muidu ei pruugi pead puhtaks saada.

Teise võimalusena soovitatakse 0,5-2 supilusikatäit soodat lisada klaasitäiele veele ja pesta pead saadud lahusega. Lahusel lastakse samuti paar minutit toimida ning juuksed loputatakse. Lahusega pesemise puhul pole tähtis, kas juukseid loputatakse voolava vee all või kausi sees.

Mõlemal puhul soovitatakse lõpetada juuste pesu äädikaveega loputades. Selleks valatakse sortsuke äädikat kausitäie loputusvee hulka.

Esimesena katsetasin sooda märgadele juustele kandmist. Järgisin kõiki nõuandeid, kuid tulemuseks oli olukord, kus mu veidi kuivad juukseotsad tundusid pärast pesu veel kuivemad. Ka loputamisele kulus tavapärasest rohkem aega, mis voolava vee puhul tähendas ka suuremat veekulu. Juuksed said küll hästi puhtaks, aga neid oli raske kammida, sest kuivad juukseotsad kippusid puntrasse minema. Tundsin, et puhas sooda on minu juuste jaoks liiga kange kraam.

Kuigi sooda juustele määrimine mõjus kuivatavalt, võis siiski tõdeda, et juuksed olid pärast pesu puhtamad ja tundusid kerged. Mu juuksed kahjuks ei läikinud pärast esimest soodapesu nii, nagu nad pärast šampoonipesu tavaliselt läigivad. Mitmel pool foorumites soodakasutajad hoiatasidki, et šampoonivaba elu esimestel nädalatel võib juustel olla harjumise periood.

Otsustasin katset jätkata vees lahustatud soodaga. Esimeseks koguseks võtsin kaks supilusikatäit soodat ühe klaasi vee kohta. Selgus, et selline soodakogus ei taha nii väheses vees lahustuda. Mingi osa soodast jäigi klaasi põhja.

Kandsin tekkinud vedeliku juustele ja lasin sellel mõned minutid mõjuda. Nagu ka eelmisel korral loputasin juukseid äädikaveega. Tulemus oli oluliselt parem kui esimesel katsel, aga juukseotsad tundusid endiselt kuivavõitu olevat. Soodalahusega pestes oli juukseid kammida kergem ja juuste loputamine võttis vähem aega.

Otsustasin, et proovin juukseid pesta lahusega, kus on ainult üks kuhjata supilusikatäis soodat klaasi vee kohta. Selline kogus minu juustele täitsa sobis. Umbes neljandal pesukorral sain tagasi ka harjumuspärase juuste läike. Kammimine sellise sooda koguse puhul mulle probleeme ei valmistanud. Kui juuksed juhtusid väga mustad olema, siis pesin neid lihtsalt kaks korda.

Soodaga pesemise juures avastasin ühe olulise kõrvalmõju. Nimelt võtab sooda keemiliselt värvitud juustelt juuksevärvi vähemaks (ka püsivärvi). Seega ei sobi sooda neile, kes juuksevärvi kadumist pelgavad.

Vaevalt, et vahend, mis värvi mõjutada suudab, on hea ja ohutu. Ma ei usu, et on hea mõte kasutada leeliselise sooda järel happelist loputust. Soovitan soodapesuga olla ettevaatlik!

Mina pidin soodaga pestes oma juukseid värskendama igal kolmandal või neljandal päeval. Mingit vastikut äädika- või soodalõhna ma oma juustel ei täheldanud.


Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar otsustas korraldada šampoonivaba elu eksperimendi, katsetades läbi erinevaid nippe, kuidas saada juuksed puhtaks šampooni kasutamata. Katsetustest saate lugeda esmaspäeviti.

Mõned aastad hiljem, kui juuksed olid värvitud püsivärviga, soodaga pesemine üldse ei sobinud. Värv muutus kahvatuks ja juuksed ei jäänud kenad. Ilmselt sobib juuste pesemine soodaga rasvasematele juustele.