29. jaanuaril toimub suur üle-eestiline digikoristuspäev, millel osalemine annab panuse keskkonnahoidu, aitab korrastada enda digitaalset tööruumi ning ennetada turvariske.

Kuigi me peame otsa vaatama tõsiasjale, et meie seadmetes olevad paroolid pole alati piisavalt turvalised ning paljud inimesed langevad jätkuvalt petukirjade- ja skeemide ohvriks, tekib nende kõrvale pidevalt uusi ohte juurde. Üheks ohu allikaks on ka üleliigsed failid, mida on mõistlik aeg-ajalt kustutada.

“Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Lisaks sisaldavad erinevad seadmed ja kontod aastate jagu vanu faile, mida enam vaja ei lähe. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski,” lausus Telia Eesti küberturbe valdkonna juht Aigar Käis.

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni.  “Seepärast ongi mõistlik kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda parem,“ lisas Käis.

Telia, Maailmakoristuspäev, Tartu Loodusmaja ja Tallinna Ülikool kutsuvad homme, 29. jaanuaril kõiki inimesi ja ettevõtteid osalema digitaalsel koristuspäeval, et enda nutiseadmed kasututest failidest ja andmetest puhtaks teha.

Algatuses, millega on täna liitunud üle 170 organisatsiooni ning tuhande eraisiku, on võimalik kaasa lüüa, registreerides enda osalus veebilehel. Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.