Kas teadsid, et lisaks kadri- ja mardisantidele käisid Eestimaal ringi veel ka näiteks hingesandid, jõulusokk, üksik ketrajaeit, krutskiline kadrihani ja paljud teised põnevad tegelased!

Sügistalvsel ajal sanditamas käimine ja enda maskeerimine on üks iidne ning kõikidele läänemeresoomlastele omane kujutelm. Pea iga  põlisrahva kultuurist võib leida paralleele meie kadri- ja mardisantidele, olgu selleks siis näiteks Tiibeti kloostrites tehtavad rituaalsed maskeeritud pühad tantsud Losari  festivali ajal, Itaalias Sardiinia piirkonnas ringi liikuvad lambanahkadesse mässitud ja puidust looma- ja inimese maske kandvad sandid või baierimaal jõulude aegu ringi liikuvad  hirmutavad Krampuse-karakterid.

Sanditamiskombestik on põnev, rikas  ja igati väärt järgimist!

Selleks, et säiliksid meie enda mitmekesised sanditamistraditsioonid just perede, noorte ja teiste inimeste elavas kasutuses, ongi kutsutud ellu Mardipäeva festivali projekt.

Projekti veab eest Eesti Folkloorinõukogu koos  Rahvakultuuri Keskusega ning see on osa Euroopa Kultuuripärandi aasta sõlmsündmustest.

Kui soovid endale mardipäevaks külla vahvat mardisantide seltskonda, soovid ise minna oma sõpruskonnaga mardisanti jooksma, soovid rohkem teada sanditaminskombestikust või osaleda muul viisil projektis, võta julgelt ühendust aadressil www.mardipaev.com!

Sellelt kodulehelt leiad piirkondlikud kontaktid, õppematerjale, festivali ajakava ning uudiseid kajastava blogi. Samuti leiad tulevikus kodulehelt ennast üles andnud sanditamisgruppide kontaktid, video-ja fotokonkursi tulemused, mardisante ootavate kodude nimekirja ja palju muud põnevat.

Ennas registreerida saad nii mardisandiks kui ka mardisante vastuvõtvaks koduks. Reaalne elu on igaljuhul huvitavam kui mistahes teleseriaal või arvutimäng. Seepärast korda tarkused üle ja veeda üks lõbus õhtu austades esivanemate traditsioone. Mardisantide riietusel võiks olla juures ka üks moodne lisand - helkur. Sest mardisanditajail tasub arvestada pimeda aja liiklusega.