Koeraomanikke ühendav Facebooki grupp "Eesti Koerainimesed" alustas juba viiendat korda toimuvat üle-eestilist kampaaniat "Koeraomanike, ära ole meie häbiplekk!" Kampaania on mõeldud eeskätt linnades ja suuremates asulates elavatele koeraomanikele.

Ilusate ilmade saabudes tulevad inimesed tubasest keskkonnast rohkem rohealadele aega veetma. Kuid paraku jäävad silma ka koerte väljaheited. See tekitab õigustatud viha koeraomanike vastu, kes oma lemmiku tagant ei korista.

Igal koeraomanikul on kohustus oma koera väljaheited ära koristada. Paraku ei täida seda nõuet mitte kõik.  Nii võib levida arusaam, nagu oleks koeraomanikud vastutustundetud ega koristaks oma lemmiku väljaheiteid.

Selline üldistamine solvab koeraomanikke kui ka koerainimeste gruppi juhtivat Kalju Metsküla, kuna paljud koeraomanikud on teadlikud oma vastutusest koera eest.

«Selle kampaaniaga tahame selgelt välja öelda, et ka meie, Eesti koerainimesed, ei aktsepteeri selliseid koeraomanikke ja kutsume kampaaniaga neid üles puhtust pidama. Olukorra parandamiseks ja koeraomanike korrale kutsumiseks on vaja ühiskondlikku aktiivsust. Nii koeraomanike endi seast, kui tavakodanikelt. Parimaks lahenduseks on filmida (ka pildistada) sellist tegevust ja siis näiteks Facebook gruppi Eesti Koerainimesed see üles laadida. Eesti on väike ja üsna kiirelt tuvastatakse isik, kes oma koera tagant ei korista. Kindlasti selline suhtumine parandab olukorda märgatavalt,» kirjeldab Metsküla.

Milline pakend on parim väljaheitele?

Mõnedes linnades on tiheasustusaladele asetatud spetsiaalsed prügikastid, kuhu võib asetada oma lemmiku väljaheite. Mitte alati pole nende juures aga koerakaka jaoks mõeldud kilekotte. Bioneer.ee meeskond on olnud tunnistajaks, kuidas koeraga jalutav noormees korjas oma looma väljaheite üles suure vahtralehe sisse ja viskas prügikasti. Paraku pole alati sobivaid puulehti võtta, või on väljaheide pisut viskoosne.

Paljud koerainimesed peavad loodussõbralikuks lahenduseks taaskasutada vanu leiva- ja saiakotte. Niimoodi kasutatakse kilekotti küll teist korda, kuid päris õige see ei ole. Pole mõistlik korjata looduses kiirelt lagunevat väljaheidet kilekotti, mis kompostiks ei lagune.

Parim lahendus oleks kasutada biolagunevaid kilekotte. Väga õhukesest biokilest kott takistab väljaheidetes leiduvate viiruste ja bakterite levimist õhku ja samas laguneb see lühikese aja jooksul koos väljaheitega. Neid on vahetevahel saadaval koerte jalutuskohtades olevates hoidjates. Paraku, mitte alati, kuna mõned koeraomanikud korjavad suurema koguse kilekotte endaga kaasa. Seepärast peaks igal looma jalutama viijal olema taskus varuks mõned tavalised kotid.

Paraku lemmikloomade väljaheide ei lagune niidetud murul väetiseks, kuna niidetud aladel ei leia elupaiku väljaheidet lagundavad putukad, vaid kuivab tolmuks, mis jõuab ka meie kõigi hingamisteedesse.