Vilsandi loodushoiumeelse kogukonna auks ja Eesti looduskaitse 110. aastapäeva tähistamiseks avasid Keskkonnaministeerium ja Saaremaa vald täna saarel meie esimese looduskaitseala asutaja Artur Toomi mälestuskivi.

Mälestuskivi avamisel ütles Keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt: „Artur Toom muutis oma väsimatu loodushoiutööga Vaika saared tuntuks kogu Eestis ja laiemaltki. Tema algatusest on tänasest välja kasvanud enam kui 230 km2 suurune Vilsandi rahvuspark. Artur Toomi eeskuju näitab, kui oluliseks saab kujuneda iga üksikisiku panus meie looduse hoidmisel.“

Sada kümme aastat tagasi, 14. augustil 1910, sündis Eesti esimene kaitseala - Riia Loodusuurijate Ühing rentis Vilsandi saare majakavahi, suure linnusõbra Artur Toomi eestvedamisel,  Vaika linnusaared.  Eesmärgiks oli tagada lindude pesitsusrahu.  Artur Toomi mälestuse jäädvustamiseks avasid  Keskkonnaministeeriumi kantsler Meeli Münt ja Saaremaa Vallavolikogu esimees Tiiu Aro, täna Vilsandi saarel mälestuskivi

Käesolev looduskaitse 110. juubeliaasta on pühendatud elurikkusele ja motoks on „Hoia, mida armastad!“. Selle raames tähistatakse sel nädalavahetusel Eesti Looduse Päeva.

„Lisaks hoidmisele ja armastamisele on oluline  ka teada ning tunda loodust,“ ütles keskkonnaminister Rene Kokk. “Seepärast on tänuväärne, et meie loodusseltside, -ühingute ja –muuseumide juhendamisel saab Eesti loodust paremini tundma õppida.“

Eesti looduse päeva sündmuste jadas juhendab keskkonnaminister koos Andres Läänega pühapäeval Raplamaal Jalase matkarajal ja Sõbessoo järve ääres toimuvat matka.

„Eesti looduse päev on ju meie ühine ettevõtmine, millega püüame ühe pika nädalavahetuse jooksul pakkuda valikut võimalustest, kuidas Eesti loodust paremini väärtustada ja hoida.  Ühtlasi on see ka kõigi loodussõprade päev, et viibida, õppida ja õpetada meie looduses,“ sõnas keskkonnaminister.

Laupäeval ja pühapäeval toimub üle Eesti mitmeid ekskursioone, matku, võistlusi jne.

Saaremaa on Eesti looduse päeva tähistamisel fookuses ka 15. augustil, kui Eesti Looduskaitse Seltsi ja Looduse Omnibussi eestvõtmisel ning Keskkonnaministeeriumi toel toimub Mihkli talumuuseumis päeva pidulik kontsertaktus.

Looduskaitse juubeliaasta jätkub ka Eesti looduse päeva järel. Ootame endiselt näiteid headest tegudest Eesti looduse heaks: paisid Eesti loodusele kogume veel kuni 3. oktoobrini ja jagame neid Keskkonnaameti Facebooki albumis „110 paid Eesti loodusele“. Kokkuvõtted üleskutsest teeme oktoobris. Ootame lühikesi kirjeldusi koos tegevust või selle tulemust tutvustava fotoga aadressile 110paid@keskkonnaamet.ee.

Pilk tasub peal hoida pidevalt muutuval juubeliaasta ettevõtmisi kajastaval Keskkonnaameti ja RMK  veebilehtedel.