Tamm on jõuline sümbol, mis räägib igikestvusest ja on tugevasti juurdunud meie folklooriski. Tammesid on istutatud ajaloosündmuste vääristamiseks, kuna tammel on pikk eluiga ja tammedega koos on tänagi meieni jõudnud lood ja legendid meie ajaloost. Miks mitte jätta ka endast märk oma riigi ajalukku ja istutada Eesti Vabariigi 100 juubeliks tammepuu.


Tõrude kogumise ja nendest ise istikute kasvatamine loob väga isikliku sideme oma maa ja loodusega – keskkonnaga, kus me iga päev elame ja tegutseme, sageli ise selle peale eraldi mõtlemata. Osaledes sõpruskonna, klassi või perega Eesti 100 tamme parkide rajamises, saame osa millestki suurest ja igikestvast ühise väärika eesmärgi nimel.

Esialgse plaani kohaselt istutatakse igasse maakonda vähemalt üks tammik, ja seda koolinoorte ja omavalitsuste koostöös. Selleks on andnud nõusoleku igast maakonnast vähemalt üks kool ja omavalitsus. Oma teadmistega abistavad noori tammekasvatajaid ka kogenud metsaülemad Riigimetsa Majandamise Keskusest.

Kui vaadata ettevõtmisele pisut tagasi, on tegelikult tammikute rajamine juba nn katsefaasis oma alguse saanud möödunud aasta sügisel. Siis korjasid kolme kooli, Viimsi, Kiviõli ja Suuremõisa (Hiiumaalt) lapsed tõrusid, et neist kevadel istikud kooliaeda maha panna. Väärtuslike kogemustega pilootprojektist võib täna tõdeda, et tõrud on kõige parem siiski külvata kohe sügisel, et vältida nende võimalikku kuivamist talvel.

Alates mihklipäevast, 29. septembrist saabki alguse tammetõrude korjamine Eesti 100 tamme parkide, salude või alleede rajamiseks. Kooliõpilased kasvatavad järgneva viie aasta jooksul oma idanenud tõrudest tamme istikud ning istutavad need 2018. aasta kevadel oma kodukohta rajatavasse tammesallu, -parki või –alleesse. Milline tammik kuhugi rajatakse, see otsus langetatakse kohtadel, lähtuvalt nii planeeringutest kui looduslikest kasvutingimustest.

Edaspidi jäävad istutatud tammikute eest hoolitsema koolid ja omavalitsused.

Alates mihklipäevast, kui esimesed öökülmad on tõrud korjamisküpseks muutnud, on kõik soovijad oodatud korjama tammetõrusid ning neist istikuid kasvatama, et nendega alustada Eesti Vabariigi juubeliaastal kasvõi oma pere või suguvõsa tammiku rajamist.

Viie aasta pärast rajatavad Eesti 100 tamme pargid tähistatakse kõik ühise märgiga, neisse paigaldatakse sambad või kivid, selle tagab Riigikantselei. Kui soovite samuti osaleda Eesti 100 tamme parkide rajamises, siis olete oodatud sellest teada andma kirjutades aadressil: tammed@riigikantselei.ee

Rohkem infot ja kasulikku lugemist on võimalik leida Eesti 100 tamme koduleheküljelt.

Kaasa rääkima ootame kõiki huvilisi.