12. juulil 2018 toimus Brüsselis otsetoetuste komitee istung, mille käigus hääletati  rohestamise toetuse ökoalade tava erisuse kohaldamise eelnőu üle. Hääletuse tulemusel anti erisuse kohaldamise vőimalus Eestile, Lätile, Leedule, Soomele, Rootsile, Taanile, Poolale ja Portugalile

  • Maamajandus
  • 19. juuli 2018
  • Foto: Tolmeldajad Aegna saarel. Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Maaeluminister Tarmo Tamm pöördus juuni lőpus Euroopa Komisjoni pőllumajandusvolinik Phil Hogani poole seoses erakordselt kuiva kevadega, et saada erisust rohestamise toetuse ökokesa tootmispiirangu nőude osas selleks aastaks. 2018. aasta aasta mai- ja juunikuu erakordselt kuiva perioodi tőttu anti komitee otsusega erisuse kohaldamise vőimalus lisaks Eestile ka Lätile, Leedule, Soomele, Rootsile, Taanile, Poolale ja Portugalile.

„Tänu erisusele saavad loomakasvatajad rohestamise toetuse ökoala tava raames varuda ökokesalt loomadele sööta ilma tootmispiiranguta. Kui kehtiva nőude järgi ei tohi ökokesal kuni 15. augustini pőllumajandustootmisega tegeleda, siis erandina on 2018. aastal ka sellistelt aladelt vőimalik loomadele sööta varuda,“ selgitas maaeluminister Tarmo Tamm.

Hetkel on pőua tőttu kőige problemaatilisem heintaimede piiratud kasv, mis pőhjustab loomasööda puudust ja selle ebapiisavat kvaliteeti. Heintaimede esimese niite saak oli vőrreldes eelmiste aastatega 30-50%.