Eidapere kooli õpilased alustavad keskkonnaprojekti „Vesi maa peal, maa vee peal“

Eidapere koolilapsed alustavad täna koos Norra tööstusdisaineri Vegard Kristoffer Emanuelseni ja CAFOW initsiatiivgrupiga loodusressursse säästvat ja uut tehnoloogiat tutvustavat keskkonnaprojekti „Vesi maa peal, maa vee peal – uus elutoetav struktuur?“

25.-27. jaanuarini vältava kooliprojekti raames alustatakse uut tüüpi tehnoloogiat kasutava ökosfääri mudeli rajamist. Teisipäeva õhtul on avatud kõigile soovijatele ka temaatiline loeng, mis toimub Eidapere koolis Raplamaal Kehtna vallas (Tallinna mnt 23c, kl 18:00). 

Kogu projekti eesmärk on luua näidismudel uuest elutoetavast ja loodusressursse säästvast tehnoloogiast ning pakkuda kooliõpilastele võimalust õppida läbi kogemuse, kuidas säästa keskkonda, alustades peenarde loomisest kuni iseseisva ökosüsteemi püstitamiseni. Uut tüüpi ökosfääri erinevad funktsioonid võimaldavad toota magevett, suurendada biomassi, luua uusi töökohti ning pakkuda ka ärilist väljundit. 

Eidapere kooli direktori Heli Piisangi sõnul annab projekt hea võimaluse õpikeskkonna loomiseks, kus õppimine toimub läbi praktilise tegevuse ja kogemuse. „Meie eesmärk on viia nii koolilaste kui kogu ühiskonna huvi ja teadlikkust jätkusuutlikumale ning elutoetavale tasemele, tuues praktilisi lihtsaid teadmisi loodusest tänapäeva keerukasse majandussüsteemi,“ lausub ta. Eidapere kool on pikka aega plaaninud taastada ka kooliaia traditsiooni, mis võimaldab anda lastele teadmisi ja kogemusi meie elukeskkonnast, samuti aitab kasvatada töökultuuri, milles on olulised märksõnad hoolimine, teadlikkus ja vastutus. 

Vegard Kristoffer Emanuelseni sõnul paneb inimkond loodusele tohutu koormuse joogivee ressursi taastootmise näol, kuna kasutame seda kõikide funktsioonide täitmiseks. „Vesi maal ja maa vee peal - kui me toetame loodust, siis loodus toetab meid!“ kommenteerib ta algava kooliprojekti mõtet.  

Emanualsen ütleb, et üks puu on võimeline tootma 7 x 7 ruutmeetrisel pindalal ca ühe tonni veeauru ööpäevas. Viiekümne ruutmeetrilise pindalaga multifunktsionaalne ökosfäär on võimeline tootma ca 500 liitrit magevett ööpäevas (100 m2 = 1 t magevett ööpäevas). See tehnoloogia on võimeline vett ümber töötlema. Näiteks on võimalik selline ökosfäär püstitada ka merele ja siis toimub mereveest magevee tootmine. Mets on suuteline aurustama keskkonna vett 20 l/m2 kohta ööpäevas. 

Loodav ökosfäär aurustab vett 10 l/m2 kohta ööpäevas. Tegemist on puhta mageveega, mitte joogiveega, mida on võimalik kasutada majapidamises erineval otstarbel (nt pesuveena). Multifunktsionaalne elukeskkond on võimeline tootma magevett, sellel saab kasvatada ökoloogiliselt puhast toitu ning pakkuda uusi töökohti inimestele. Iseseisev ökosüsteem toetab liikide mitmekesisuse säilitamist, vajadusel võimaldab see ka peavarju ja sissetulekut - sealhulgas CO2 sidumise näol, mille turuväärtus on hetkel 350 EUR/m3 kohta. 

Ettevõtmise üheks vedajaks on CAFOW (Cooperation, Harmony And Freedom to Operate this World ehk Koostöö, harmoonia ja vabadus selle planeedi hüvanguks) initsiatiivgrupp, mis on kodanikualatuse korras tekkinud liikumine. Kooliprojekt saab teoks tänu eraisikute, Kehtna vallavalitsuse ja ettevõtjate toetusele.