Euroopa Liidu poolt finantseeritav projekt ADDRESS pöörab  tähelepanu targale elektrivõrgule, lubades esimest korda tarbijal võimaluse osaleda energiajaotuse planeerimises. Eesmärgiks on anda nii era-, kui ka tööstusklientidele võimaluse valida, millal tarbida ja millal toodangut võrku anda.

Projekti eesmärgiks on luua laiapõhjaline majanduslik ja tehniline raamistus „aktiivset vajadust” peegeldavale tulevikuvõrgu arendamisele. Selle rakendumisel saavad elektritarbijad tulevikus olla energiaturu aktiivsed osalised. „Aktiivne vajadus” viitab võimele elektrivõrguga igal ajahetkel otse suhelda - valida endale sobiv tarbimispakett ja selle läbi vähendada oma elektriarvete suurust.

Tarbija saab võimaluse ennast reaalajas (30 minutiliste intervallidega) kurssi viia elektri hetkehinna ja võrgu vajadustega. See annab näiteks valikuvabaduse tarbimishetke edasilükkamiseks mõne tunni võrra perioodi, kui elekter on odavam. Klient saab isegi valida, kas lülitada tipphinnaga tarbimisajal mõned kodumasinad võrgust välja või mitte.

Tark elektrivõrk annab eratarbijatele isegi võimaluse enda tarbeks genereerida võrgust võetud odava elektriga salvestatava koguse energiat, mida on võimalus tarbida siis, kui hind on kõrge, või müüa seda kõrgema hinnaga tipptarbimiste ajal võrgule tagasi.

Tark elektrivõrk on üles ehitatud kaasaegsele info- ja kommunikatsioonitehnoloogiale, mis ei ole tänastes elektrivõrkudes eriti laialt levinud, kuna enamus süsteeme pärineb rohkem kui 20 aasta tagusest perioodist. Seega vajavad vananenud ja jäigad vertikaalselt-integreeritud energiasüsteemid olulisi muutuseid. Tänased süsteemid on tsentraliseeritud, põhinevad üksikutel suurtel tootmisjaamadel ja tugevatel põhi- ning haavatavatel jaotusvõrkudel. Uus süsteem lubab tugevdada ülekande-, kui ka jaotusvõrkudes kõige nõrgemaid lülisid nii, et seal soodustatakse autonoomseid tootmis- ja võrkuandmissüsteeme toimima vastavalt võrgu koormusele.

ADDRESS projektis osaleb 25 partnerit 11-st Euroopa Liidu riigist, kaasates inimesi elektrivõrkudest, teadusasutustest, arendusettevõtetest ja tehnoloogiatootjate seast. Osalejate panust koordineerib energiaettevõte ENEL Distribution. Projekti kestus on 4 aastat ja selle maksumus on 16 miljonit eurot.

Allikad: Energiasäästu portaal,  http://www.smartgrids.eu/
Foto: gis.vsb.cz