Igal aastal visatakse arenenud maailmas ära kuni 50 miljonit tonni elektroonikajäätmeid: arvuteid, telereid, telefone ja majapidamistehnikat. 75% sellest prügist haihtub seaduslikust jäätmekäitlusest. Illegaalses jäätmekäitlus- ja prügiladustamisäris liigub kümneid miljoneid dollareid, see saastab loodust ja kahjustab nende elu ja tervist, kes peavad selle saasta keskel elama.

Film viib vaataja põnevale uurimisretkele läbi Euroopa, Hiina, Aafrika ja USA. Film toob selgelt esile, kuidas Euroopa jäätmekäitlussüsteem lekib kontrollimatuse, ahnuse ja korruptsiooni tõttu nagu sõel ning laseb hämaratel eksportööridel kõvasti vahelt lõigata. Näeme, kuidas Euroopa ja Aasia sadamaametnikud peavad lootusetut võitlust üle ookeanide kulgeva elektroonikajäätmete vooga. Ilmneb, miks USA on maailma suurim eksportija, ning kuidas Hiinas on terved linnad üleujutatud äravisatud tehnikaga, mida veetakse sinna massiliselt ja keskkonna tuleviku peale mõtlemata.

Selle tulemusena jõuavad vigased ja äravisatud arvutikiibid uutesse elektroonikaseadmetesse, mis kontrollivad meie argielu olulisi aspekte (näiteks ühistransporti) ja tekitavad nõnda tohutu turvariski.

Filmi treiler

Dokumentaalfilm sobib eelkõige põhikooli lõpuklassidele ning gümnaasiumiastme õpilastele. Film linastub eestikeelsete subtiitritega 21. ja 22. märtsil kell 15:00. Filmi juhatab sisse MTÜ Eesti Elektri- ja Elektroonikaseadmete Ringluse esindaja. Õpetajatele valmistame taas ette õppematerjalid, mis aitavad filmi analüüsida.

Kooligruppide registreerimine toimub meili teel – kool@kinosoprus.ee . Pilet õpilastele 3 eurot, õpetajatele on kinokülastus tasuta.