Täna toimub Euroopa Parlamendis hääletus, millest sõltub Euroopa põllumajanduse keskkonnasõbralikkus ja jätkusuutlikkus. Hääletuse eel on kodanikuühiskond ning keskkonnaorganisatsioonid üle terve Euroopa aetud tagajalgadele, kuna hetkel laual olevad ettepanekud ühise põllumajandusepoliitika (ÜPP) reformile on keskkonda ning raha raiskavad.

  • Maamajandus
  • 13. märts 2013
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

276 mittetulundusühingut üle terve Euroopa kirjutasid alla avalikule kirjale, mis saadeti kõigile europarlamendi liikmetele. Kiri on mõeldud viimase häirekellana ning kritiseerib ÜPP reformi hetkel laual olevaid tagurlikke ettepanekuid. Eestist on avalikule kirjale alla kirjutanud Eestimaa Looduse Fond (ELF) ja Eesti Ornitoloogia Ühing.

„Oleme mures, et Euroopa põllumajanduse keskkonnasõbralikumaks muutmise asemel tehakse rohestamisest pelgalt sõnakõlks,“kirjeldab olukorda ELF-i keskkonnasõbraliku põllumajanduse ekspert Aleksei Lotman.

Mitmed Euroopa parlamendi maaelu ja põllumajanduskomisjoni tehtud ettepanekud ÜPP reformile on keskkonnavaenulikud ja lühinägelikud. Näiteks soovitakse oluliselt nõrgestada mulla ja vee kaitseks kavandatud sätteid.

Eestimaa Looduse Fond saatis ka eraldi kirja Eesti esindajatele europarlamendis ning Eesti põllumajandus- ja keskkonnaministritele. Selles on lisaks murekohtadele välja toodud ka olulisemad näited, kus senine menetlus Euroopa parlamendi maaelu ja põllumajanduskomisjonis on muutnud eelnõud selgelt paremaks.

ELF loodab, et europarlamendi liikmed ei eira kodanike ja keskkonnakaitsjate muret ning kolmapäeval tehakse Brüsselis tulevikku vaatav otsus ehk hääletatakse keskkonnavaenulike põllumajanduskomisjoni ettepanekute vastu.

Eestimaa Looduse Fond on ÜPP reformi jälginud alates 2011. aasta suvest. Keskkonnasõbralikuma, elurikkust tootva põllumajanduse ning mitmekeskise maaelu arengu eest seisab ELF Rootsi WWF-i ja projekti „Snowbal“abiga.