Hispaania teadlased on valmistanud, patenteerinud ja turustanud seadme 100% OFF, mis aitab säästa kodumasinate ja -elektroonika ooteseisundis kulutatud energiat, kirjutab Eesti Füüsika Portaal fyysika.ee.

Seadme tööpõhimõte on lihtne - voolutarbija ja toitekaabli vahele paigutatav mikroprotsessor mõõdab tarbitavat voolu ja vastav programm teeb vahet töötava seadme kõrgema voolutarbimise ja ooteseisundi (stand-by) väikese voolutarbimise vahel. Viimasel juhul lülitab protsessor seadme toite lihtsalt välja. Ühenduse taastamiseks on seadmel lüliti.

Seade 100% OFF mahub seinakontakti sisemusse. Pilt: UPC


Seadme tutvustuses viidatakse Euroopa Komisjoni 2005. aasta uurimusele, mille põhjal tarbivad ooteseisundis elektroonikaseadmed üksnes Euroopa Liidus 50 TWh energiat aastas. Näitena tuuakse ka niisuguse kuluga põhjustatav 20 miljoni tonnine CO2 emissioon. Paraku ei hinnata pressiteates olukorra leevendamiseks vajaliku koguse seadmete tootmisega seonduvaid kulusid ja keskkonnamõju. Küsitav on ka seadme kasutatavus nii laialt kui selle loojad lubavad - kas ei oleks lihtsam, kui kodumasinatel ooteseisund sootuks puuduks. Vastus on jah, aga ooteseisund ongi loodud selleks, et kodumasinaid saaks pärast mõningast ooteaega taas viivituseta kasutada. Niisugune funktsionaalsus läheks 100% OFF kasutamisega kaotsi. Samas võib sellest seadmest abi olla vanema tehnika puhul, millel ooteseisund tõepoolest tarbib ebaotstarbekalt palju voolu ja kus seda ehk polegi tarvis.

Allikas: Kataloonia Tehnikaülikooli (UPC) pressiteadeA UPC team develops a device for reducing the power consumption of household appliances