Koos aprilli viimase nädalaga algab taas Metsanädal. 28.04.-03.05. kestev Metsanädal toob seekord metsamehed koolidesse.

  • Maamajandus
  • 25. aprill 2014
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Metsanädala projektijuht Kristi Parro selgitas, et seekord ei sisalda Metsanädal erinevaid metsanduslikke sündmusi, vaid tegevused on suunatud meie tulevikule – õpilastele. Koolides külalisõpetajatena tunde andvad metsamehed tutvustavad läbi enda kogemuste nii metsandusest kui metsanduslikke ameteid.

„Lähtusime mõttest, et metsandus ei ole „asi iseenesest“, vaid kõik algab ju inimesest – nendest naistest ja meestest, kes metsanduses töötavad. Meie teine lähtekoht oli mõte, et metsandus ei toimu ainult metsas. Samatähtis kui metsa istutamine, hooldamine ja varumine on ka see, mis toimub selle varutud puiduga edasi.

Nii panimegi metsanädala korraldamisel seljad kokku erinevate metsandust esindavate organisatsioonidega – Riigimetsa Majandamise Keskus, Eesti Erametsaliit, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit, Puitmajaliit, metsaühistud ja puidutöötlejad. Neil kõigil on Eesti metsanduses oma väga tähtis roll,“ rääkis Parro.

Metsanädalal jooksul toimuvad üle Eesti erinevates koolides tunnid, kus õpetaja rolli astuvad metsamehed ise. Kokku antakse neljakümnes koolis ligi 60 külalistundi ja õppekäiku. Enamik ajutisi õpetajaid töötavad igapäevaselt RMKs, metsaühistutes või puidutööstuses, kuid koolidesse lähevad ka Erametsakeskuse, Keskkonnaameti, Luua Metsanduskooli ja Eesti Maaülikooli esindajaid. Sõltuvalt võimalustest viiakse õpilasi ka metsa või puidutööstusesse, et noored saaksid tehtavat ise näha ja käega katsuda.

Metsanädalat korraldava Eesti Metsaseltsi presidendi Hardi Tulluse sõnul on metsanduse tutvustamine noortele väga vajalik ettevõtmine. „Usume, et metsasektori ja koolide vahel tekib hea koostöö. Metsanädal on võimalus kontaktide loomiseks ja esimeste muljete saamiseks, kindlasti areneb paljudest külastustest edasi kestev koostöö. Eesti Metsaseltsil on mõttes taolisi üritusi jätkata.

Miks ei võiks metsanädal toimuda ka sügisel? Mida varasemalt alustame metsa ja metsanduse tutvustamist, seda enam kasvab üles inimesi, kes teavad – mets on meie suurim rikkus ja metsandus on huvitav, mitmekülgne ja kasulik,“ lisas Tullus.

Metsanädala koolitunnid ei toimu ainult Metsanädala ajal, esimene külalistund oli eile Tartu Erakoolis ja metsameeste tunniandmine kestab veel ka maikuu alguses.