Maikuu on keskkannakuu. ETV2 tähistab seda raputava filmikavaga, mis avavad inimese ees seisvaid valikuid ja väljakutseid. Kokku tele-esilinastub kaheksa dokumentaalfilmi, keskkonnakuu avab täna kell 21.30 üllatavate pööretega dokfilm “Morsk ja vilepuhuja”.

  • Bioneeri uudised
  • 4. mai 2021
  • Foto: https://pixabay.com/photos/sony-lens-walimex-camera-1455032/

Maikuu teisipäevadel kell 21.30 ja neljapäevadel kell 20 saab ETV2 vahendusel osa looduse muutumisest, liikide kestlikkusest, kliimateemadest ja teadlaste püüdlustest neid teemasid uurida ning jätkusuutlikke lahendusi välja pakkuda. Tänavune mai on ETV2 jaoks järjekorras juba 13. keskkonnakuu. Pea kõik keskkonnakuusse valitud dokumentaalfilmid on valminud 2020. aastal, tele-ekraanile jõuavad need siinmail esmakordselt.

Keskkonnakuu avab täna kell 21.30 dokumentaalfilm “Morsk ja vilepuhuja”, mille keskmes on endine mereloomade dresseerija Phil Demers. Kui Demers asub süüdistama Kanada loomaparki MarineLandi oma asukate väärkohtlemises, saab sellest alguse pikk kohtusaaga ja suur mereloomade vangistuse vastane liikumine.

Neljapäevane film “Koroonapandeemia ja pangoliinid” otsib teadlaste, aktivistide ja ekspertidega vastuseid COVID-19 tekkele ja seostele loodushoiuga. Kes on tegelikult käesoleva pandeemia taga? Sõna saavad teiste seas etoloogia käilakuju Jane Goodall ja keskkonnakangelane kapten Paul Watson, kelle hinnang on aus ja ilustamata.

Mitu keskkonnakuu dokumentaalfilmi ajavad salaküttide jälgi ning saadavad inimesi, kes iga päev tegelevad liikide kaitsmisega. Nädala pärast teisipäeval tele-esilinastub “Aafrika viimased sarved”, mis viib Lõuna-Aafrikasse ja tõstatab ninasarvikute kaitsmise ja salaküttimise näitel mitmeid valusaid eetika- ja moraaliküsimusi. Salaküttimine on fookuses ka filmis “Kui lammastest saavad lõvid”, mida ETV2 näitab teisipäeval, 18. mail. Filmis põrkuvad Keenia karmid looduskaitsemeetmed, ühe väikekaupmehe vandliäri ja rahalistesse raskustesse sattunud pargivaht. Režissöör Jon Kasbe jälgis oma filmi tegelasi kolm aastat, tulemusena sündis paeluv pilguheit maailma, kus käib võitlus ellujäämise eest.

Ausa sissevaate liikide hävimisse annavad 20. mail tele-esilinastuv “Õhukesel jääl” ja BBC suurejooneline dokumentaalfilm “Väljasuremine: faktid”, mis lõpetab keskkonnakuu 27. mail. Kui esimene uurib kliimamuutuse mõju Siberi loomaliikidele ja põlisasukatele, siis teises võtab Sir David Attenborough vaatluse alla väljasuremiskriisi laiemalt ja uurib loomade ja taimede having põhjuseid ja ka võimalikke lahendusi.

Mai filmikava toob lähemale ka aktivistide maailma. 13. mail jõuab ETV2 ekraanile dokumentaalfilm “Nüüd”, kus oma ideaale ja põhimõtteid jagavad noored aktivistid ning nendega kõrvuti juba kogenud aktivistid. 25. mail saab filmis “Jozi kuld” tuttavaks vanaema ja keskkonnaaktivisti Mariette Liefferinkiga, kes on võtnud oma südameasjaks paljastada tõde Johannesburgi ehk Jozi kullakaevanduste kohta, mille jäätmed ohustavad linnaelanike tervist.

Keskkonnakuu filmidele eelnevad ETV2 ja MTÜ Mondo koostöös valminud humoorikad lühilood, kus Aleksei Turovski jälgib Homo sapiens’ile omast käitumist ja kohanemist keskkonnaalaste väljakutsetega. Miks kipub inimene lendama? Kust on tulnud harjumus tarbida kõike ja palju, isegi kui seda vaja ei lähe? Peaosalist kehastab Jürgen Gansen, teksti loeb Aleksei Turovski.

ETV2 keskkonnakuu filmid linastuvad maikuu teisipäevadel kell 21.30 ja neljapäevadel kell 20.00. Kõik filmid on eel- ja järelvaadatavad veebikanalis Jupiter.err.ee.

ETV2 keskkonnakuu filmikava
“Morsk ja vilepuhuja”: 4. mail kell 21.30
“Koroonapandeemia ja pangoliinid”: 6. mail kell 20.00
“Aafrika viimased sarved”: 11. mail kell 21.30
“Nüüd”: 13. mail kell 20.00
“Kui lammastest saavad lõvid”: 18. mail kell 21.30
“Õhukesel jääl”: 20. mail kell 20.00
“Jozi kuld”. 25. mail kell 21.30
“Väljasuremine: faktid”: 27. mail kell 20.00
Ülevaade filmidest