Euroopa saab uue kalandusreformi, mille loomisel on arvestatud Eesti seisukohtadega

Põllumajandusministeeriumi teatel  toimub täna Brüsselis Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite kohtumine, mille üheks põhiteemaks on ELi kalanduspoliitika reform pärast 2013. aastat. Reformi eelnõu koostamisel on oluliselt arvestatud Eesti ettepanekute ja seisukohtadega.

Möödunud nädalal avalikustas Euroopa Kalandusfondi kalandusvolinik Maria Damanaki Euroopa Liidu kalanduspoliitika reformipaketi eelnõu, mis loodetakse vastu võtta 2012. a lõpuks.

Reformi keskseteks eesmärkideks on ülepüügi lõpetamine, kalavarude säästlik majandamine, kalaturu korraldus ning arvestamine regionaalsete eripäradega. Samuti kalakasvatuse strateegiline planeerimine EL tasandil ning kaluritele kalapüügiga elatise teenimise võimaluse tagamine.

"Euroopa kalandusreformis on suuresti arvestatud meie seiskohtadega, mistõttu võime loota, et Eesti kalurid saavad ka tulevikus oma põlise tegevusalaga elatist teenida. Samuti on meie jaoks oluline, et eelnõus arvestatakse regionaalsete eripäradega," selgitas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.

Eestile olulise muudatusena on reformipaketti sisse viidud näiteks kalavarude säästlikule kasutamisele põhinev kalapüük ning kalade merre tagasiheitmise keelustamine. Eelnõus on ka sätestatud individuaalsete püügiosakute põhimõte, mida on Eestis juba aastaid edukalt rakendatud. Samas võimaldab ELi tasandil sellise püügiosakute põhimõtte sisseviimine vähendada bürokraatiat, näiteks kaotada ära kalalaevaregister. Lisaks võib tervitada regionaalsuse printsiibi rakendamist, mis võimaldab ELi kalanduspoliitika eesmärke ellu viia, võttes arvesse kohaliku kalanduse eripära. Ka turukorralduslikke meetmeid ootavad muudatused, mis peaksid Eestile sobima.

Reformipaketi eelnõu on Euroopa kalanduse jaoks oluline dokument, mille ettevalmistamisel on oma seisukohti välja öelnud nii liikmesriigid, kalandussektor kui keskkonnaorganisatsioonid.


Euroopa Komisjoni infomaterjali reformipaketi eelnõu kohta leiad siit.