Folgisuvi algab: ilmataat lubab 22 soojakraadi ja rahvamuusikud sõidavad Moostesse, kus reedel algab Eesti rahvamuusikatöötluste festival Mooste Elohelü.

Tänavusel festivalil on uhke võistluskontserdi ja päevaprogrammi täiendusena oodata parajat plaadiesitluste sadu: uudisloomingut tutvustavad Puuluup ja MandoTrio ning Svjata Vatra valis Mooste mõisa paigaks, kus esmakordselt Eestis oma uusi lugusid mängida. „Just öösel maabusime kuumast Pariisist. Meie uus plaat võeti väga hästi vastu ja sama hooga ka Eestis,“ lubab Svata Vatra.

Folgipeost on haaratud kogu Mooste: tipptasemel heli- ja valgustehnikaga Folgikoda, Veskiteatri kaks lava, Mooste Rahvamuusikakool, Viinavabrik ja Leelo-torniks saanud omaaegne silotorn. Festival avatakse tantsusammude ja pilliviiside saatel 11. mail kell 18.

Festivali peremees Ülo Needo lubab laupäeva hommikul ka ringkäigu juhtida, rääkida, kus elavad Mooste mõisa kummitused ning anda aru, kuidas mõis just selliseks on saanud, nagu teda täna tunneme.

„Festival on sümboolselt käima lükatud eelmisel nädalal ringi vuranud Elohelü Folgilahvkaga. Euroopa Kultuuripärandiaastasse kuuluva ettevõtmisega viisime muusikud Võru- ja Setomaa külakestesse. Meid võeti igal pool väga meeleolukalt vastu ning sama tundega jätkame reedel Moostes. Avame festivali Folgikoja ees oleva folgipõllu ääres, mille sügisel üles kündsime. Iga festivalil osalev bänd saab seemned mulda külvata ning suvel oma külvi eest hoolt kanda. Esimene festivalipäev on pühendatud noortele,“ rõõmustab festivali programmijuht Laube.

Mooste Elohelü festivalist on tänavu osa võtmas 29 muusikalist kooslust ja 13 neist panevad oma fantaasia ja virtuoossuse proovile laupäevasel võistluskontserdil, sättides uude vormi Urvastest pärit loo „Lätsi küllä“, mis on üles kirjutatud aastal 1932.  Žürii eesotsas patroon Ingrid Rüütliga seisab otsuse tegemisel ilmselt päris raske valiku ees.  „Lisaks žüriile, mis koosneb professionaalsetest muusikutest ning folkloristidest, valib ka publik oma lemmiku. See on minu jaoks veel olulisemgi auhind, kuna hindajatekogu on kümnetes kordades suurem, kui žürii,“  lisab Laube.

Põnev on ka pühapäevane emadepäevaõhtu, kui kirikus saab kino. Organist Maris Podekrat loob Tartu Pauluse kirikus uue muusikalise tausta Viktor Kossakovski filmile „Elagu antipoodid!“

„Kontrastid ja filosoofia, erilised üleminekud, vaikus. Tõesti on ilus film. Minu kananaha-stseen on see, kuidas surnud vaala hing teispool maakera liblikana minema lendab,“ räägib Maris Podekrat. „Poolteist tundi, kus muusikasse saab valada selle, mismoodi kõlab lumesadu või vettlarpiv lõvi.“