FSC Reede (26. september) on ülemaailmselt tähistatav päev, millega juhitakse tähelepanu maailma metsadele ning rõhutatakse metsade vastutustundliku majandamise tähtsust. Sel puhul korraldavad koolid, ettevõtjad, eraisikud, metsaomanikud, metsamajandajad ja teised organisatsioonid erinevaid üritusi ning levitavad sõna vastutustundlikust metsandusest ja FSC-st.

  • Maamajandus
  • 23. september 2014
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Sel aastal on FSC Reede ürituste raskuskese koondunud Tartusse ning linnainimestele kõige nähtavamalt ehk Tartu Kaubamajja, mille ees Küüni tänaval on märgise tutvustamiseks püstitatud ligi kolm meetrit kõrge halusein, Kaubamaja aatriumis on aga värviliste vahtralehtede ja metsahäältega varustatud halustend.

Mõlema installatsiooni materjal pärineb RMK-lt, Eesti suurimalt FSC-sertifitseeritud metsamajandajalt. Kokku on Eestis ligi 50% metsadest FSC põhimõtetele vastavaks kinnitatud, kuid suur osa puidust liigub kas toorainena või väärindatuna ekspordiks nt Skandinaavia turgudele, kus vastutustundlikul metsandusel on väga kõrge maine ning nõudlus suur.

Siiski on ka Eestis ligi kakssada ettevõtet, kes kasutavad vastutustundlikult varutud toorainet ning märgistavad oma toodangut FSC märgisega. Mitmed neist korraldavad oma tootmisruumides sel reedel Teadlaste öö raames ka ekskursioone, näiteks trükikoda Kroonpress, uksetootja JELD-WEN, spoonitehas Tarmeko ning toiduainete töötleja Põltsamaa Felix.

Lisaks eelpoolmainitule toimub reedel Tartu Kaubamajas FSC-paberile kirjastava Pikoprindi lasteraamatute esitlus, Tartu Loodusmaja korraldatav paberi taaskasutustöötuba lastele ning kell 18 on õhtu kulminatsiooniks metsadele pühendatud kontsert, kus esineb Mari Kalkun. Lisaks saab terve nädala jooksul teha Kaubamaja aatriumis halustendi taustal pilte ning osaleda loosimises, mille auhinnad on välja pannud Tartu Kaubamaja, Apollo raamatupood, Knopka bürootarvete pood, ilutoodete pood The Body Shop ja kirjastus Pikoprint.

FSC Reede ürituste täpne kava on leitav siinselt aadressilt, lisainfot FSC tegevuse kohta saab koduleheküljelt.

FSC ehk Forest Stewardship Council (eesti k. metsahoolekogu) on rahvusvaheline sõltumatu mittetulunduslik organisatsioon, mis edendab keskkonnahoidlikku, sotsiaalselt kasulikku ja majanduslikult elujõulist metsandust kogu maailmas. FSC asutati 1994. aastal Kanadas, ajendatuna üldsuse murest metsade jätkuva hävitamise pärast ning vajadusest luua usaldusväärne rahvusvaheline metsamajandamise sertifitseerimisskeem.

FSC-sertifitseeritud metsi on tänaseks 80 riigis üle kogu maailma. Rahvusvaheline FSC tähistab sel aastal oma 20ndat ning Eesti FSC oma 10ndat sünnipäeva.