Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO) ja Ghana õiglase kaubanduse kakaotootjate ühistu Kuapa Kokoo Farmers Union alustasid kahe aasta pikkust projekti, et aidata Ghanas vähendada lapstööjõu kasutamist kakaoistandustes.

Kuapa Kokoo on Ghana ainus Fairtrade-sertifitseeritud ühistu ja praegu ka selle riigi ainus kakaotootjaid koondav ühistu, mis üritab lahendada lapstööjõuprobleemi. Pilootprojektis osaleb 15 kakao tootmisega tegelevat ettevõtet, mis kõik on Kuapa Kokoo koostööpartnerid. Projekti käigus luuakse lapstööjõu kasutamise järelevalvesüsteem ja eraldatakse toimetulekutoetusi raskes olukorras olevatele peredele.

ILO nõunik Francesco d'Ovidio sõnul valiti Kuapa Kokoo partneriks seetõttu, et organisatsioon on juba varam võtnud eesmärgiks lapstööjõu kasutamise lõpetamise. Lisaks Kuapa Kokoole on projekti edukaks elluviimiseks kaasatud ka vajalikud struktuurid ja süsteemid. Kuapa Kokoo tegevdirektor Emmanuel K. Arthuri kinnitusel teeb Kuapa Kokoo kõik endast oleneva projekti edukaks läbiviimiseks.

Lapstööjõu kasutamine on Lääne-Aafrika kakaoistandustes jätkuvalt väga tavaline, nagu selgub USA Tööministeeriumi poolt septembris avaldatud aruandest. Laste jaoks on see töö ohtlik, sageli sunniviisiline, takistab laste hariduse omandamist ning kahjustab vaimset ja füüsilist heaolu. Õiglane kaubandus on võtnud eesmärgiks kaotada ebaseaduslik laste ekspluateerimine kõigis selle vormides.

Allikas: fairtrade.ee