Google investeerib rekordilised 168 miljonit ameerika dollarit päikeseenergia jaama arendamisse Mojave kõrbes Californias.

BrightSource Energy poolt veetav süsteem hakkab tootma 392 megavatti puhast päikeseenergiat, mis on piisav, et varustada energiaga 85 000 majapidamist aastas.

Suurim investeering puhtasse energiasse

„Me kõik vajame paremaid energiavõimalusi,“ kirjutab Google oma alalehel „Green“, „Just seepärast aitabki Google leida uusi lahendusi puhta energiaga tuleviku ehitamiseks meie endi ja kogu maailma jaoks.“

Google’i andmetel on tegenist seni kõige suurema investeeringuga, mis senini valdkonnas tehtud. Nimelt on firma tänaseks paigutanud üle 250 miljoni dollari puhta energia sektorisse.

„Me oleme Ivanpahi (projekti nimi -  Ivanpah Solar Electric Generating System(ISEGS) – toim.) pärast põnevil, sest meie investeering aitab paigaldada võimsa päikeseenergia tehnoloogia, mis tagab usaldusväärse puhta energia ja millel on potentsiaali vähendada olulisel määral sarnaste tulevikuprojektide maksumust,“ kirjutab Google.

Hüppelaud tulevikuks

Ühtlasi suhtub ettevõte aga investeeringusse kui ärilisse käiku. Kuna jätkusuutlikkus on Google’i sõnul nende üks põhilisi väärtusi, usuvad nad, et tehtud samm paneb aluse valdkonna kiiremale arengule tulevikus.

„Me loodame, et investeerides Ivanpahi lükkame käima selle paljutõotava tehnoloogia katkematu arenguahela ja julgustame ka teisi ettevõtteid tegema investeeringuid jätkusuutlikku energiasse,“ avaldab Google oma blogis.

Peegelväli ja jõutornid

Jõutornid, mida on juba vähesel määral tutvustatud ka mujal, põhinevad suhteliselt lihtsal ideel.

Tehnoloogia töötab peeglitest loodid välja abil, mida kutsutakse heliostaatideks ning mis koondavad päikesekiired torni tipus asuvale vastuvõtjale. Vastuvõtja toodab omakorda auru, mis paneb seejärel liikuma turbiini ja generaatori, mis toodavad elektrit.

Jõutornid on väga tõhusad, kuna tohutu arv peegleid koondavad suure hulga päikeseenergiat väikesele pinnale, misjärel toodetakse suure rõhu ja temperatuuri  juures auru. Võrdluseks võib tuua rohumättakese põletamise suurendusklaasiga, kuid jõujaama puhul on see efekt korrutatud tuhandetega.

Tehingu kaks külge

Võib tunduda, et Google teeb  jätusuutlikku energiat toetades keskkonna jaoks palju. Hispaania keskkonnaportaali Portaldelmedioambiente hinnangul tuleb aga arvesse võtta ka otsingumootori enda tohutut energiakulu. Nimelt on Google’i infokeskused tuntud kui maailma ühed suurimad.

Olgugi, et otsingumootor on kinnitanud, et nende infokeskused on ühed tõhusaimad maailmas, on nende energiatarbimine siiski märkimisväärselt suur. Näiteks võib USAs asuva infokeskuse The Dalles, mida peetakse ka suurimaks.

Hinnangute kohaselt vajab tehas selle aasta jooksul täie operatiivsuse juures töötamiseks kuni 103 megavatti. Võrdlusena läheb sama suurt kogust energiat tarvis ligi 350 000 elanikuga linnal.

Google’i energiakulu kui väikesel riigil

Kui võtta arvesse, et Google’il on nimetatud keskusele lisaks veel mitmeid sarnaseid, võiks Portaldelmedioambiente hinnangul oletada, et suur otsinguportaal võib tarbida energiat samal määral kui mõni väike riik.

Seetõttu on on roheliste programmide loomine ja rakendamine nende jaoks ka selgelt vajalik. Tegu ei ole mitte ainult ühiskonna heaks toimimisega, vaid pigem isegi enese töös hoidmisega.

Ivanpahi jõutornide ehitamine algas 2010. aasta oktoobris ning peaks plaanide kohaselt lõpule jõudma 2013. aastal.  Jõutorn saab olema ligi 140 meetrit kõrge ning kasutab 173 000 heliostaati, millest igaühel on kaks peeglit.

Cleanenergyauthority andmetel on Google’il plaanis puhtasse energiasse investeerida ka edaspidi ning seda mitte ainult valdkonna arendamiseks, vaid ka justnimelt enda tegevuse võimaldamiseks.

Allikad: Portaldelmedioambiente, Cleanenergyauthority, Google Green, Google Blog, Thehindubusinessonline



Artikkel valmis Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskuse ja Bioneer.ee koostöös.