„Emme osta mulle see auto! Palun! Ma nii tahan seda!“ nõuab kolmeaastane poisipõnn toidupoodi üles seatud mänguasjade riiuli ees. Tuttav tunne? Vanemad on üsna sageli dilemma ees, kas osta lapsele odav Hiina lelu või mitte. Põngerjas oleks selleks päevaks õnnelik ja lapsevanem pole ka palju kulutanud.  

Kahjuks on Hiina mänguasjad tuntud oma lühikese eluea poolest. Üsna sageli laguneb „odavalt saadud“ mängukann esimese kasutamispäeva jooksul. „Ah, vahet pole!“ mõtleb lapsevanem, „Need mõned kroonid oleksid nagunii ära kulunud.“ 

Bioneer otsustas uurida, kui odav või kallis on tegelikult „soodne Hiina lelu“.

Petlik hind

Inglastel on vanasõna: “Ma ei ole nii rikas, et odavat asja osta.“ Seda tasuks meeles pidada ka lastele mänguasju soetades.

Lapsed õpivad ühiskonnas toime tulemise malle oma vanematelt. Kui vanemad näitavad lapsele, et kergesti lagunevate lelude sage ostmine on normaalne, siis ei saagi laps kvaliteeti hindama õppida.

Vanematel tasub meenutada oma lapsepõlve. Suure tõenäosusega mäletate mõnda lemmikumat mänguasja. Tänased emad suudavad kindlasti meelde tuletada oma lemmiknukkude nimesid. Kui lapsele pidevalt uusi mänguasju osta, siis ei saa sellised mälestused tekkida. Armsate mängukannide asemel mäletavad „osturalli põlvkonna lapsed“ hoopis pakendite ja vidinate vaheldumist.

Raiskamise keskel üles kasvanud põlvkonnalt ei saagi tahta säästmispõhimõtete mõistmist.

Ohtlikud mänguasjad

Euroopa Liidus on keelatud turustada alla kolmeaastastele lastele mõeldud ftalaate ja vähki tekitavaid ühendeid sisaldavaid mänguasju, mille poolest on tuntud peamiselt Aasia riikide mänguasjade tootjad.

Näiteks 2007.aasta veebruaris oli juhtum, kus Tarbijakaitseamet kõrvaldas müügilt Silasko OÜ poolt maale toodud piiksuva pardi. Tootes oli sigivushäireid põhjustavat ftalaati (DINP) 400 korda rohkem, kui tohtis olla. Tegemist oli taaskord Hiina kaubaga. Sarnaseid juhtumeid on palju.

Eelmisel aastal edastas Postimees uudise, et rahvusvaheliste kvaliteedikontrollide meelest on ohtlikud ligi viiendik Hiinas toodetud mänguasjadest. 

Hiina mänguasjadest on leitud ka  pliid  ja  ohtlikke magneteid.  Pliiühendeid sisaldavad mänguasjad võivad lastele tekitada ajukahjustusi. USA mänguasjafirma Mattel kutsus eelmise aasta augustis just nimetatud põhjustel tagasi miljonid Hiina alltöövõtjate toodetud mänguasjad.

Omaette teema on odavate Hiina mänguasjade lagunemine ohtlikult väikesteks pisidetailideks. Kui laps on alles selles eas, et topib lelusid suhu, siis võivad mänguasjade pisidetailid seada lapse lämbumisohtu. Bioneer soovitab väikelaste vanematel kindlasti mänguasju eelnevalt kontrollida.

Idee poolest peaks vanemad otsima toote pakendilt märki CE. See on tootja kinnitus, et mänguasi vastab Euroopa Liidu ühtsetele turvalisusnõuetele ning mänguasjade standardile SS EN 71.

Välismaise mänguasja etiketil peab olema kindlasti märge maaletooja kohta. Täiesti anonüümseid mänguasju ei maksa kunagi osta!

Kahjuks ei ole võimalik CE märki täielikult usaldada. On esinenud juhtumeid, et tähist on kasutatud reegleid eirates. Mitte kõiki CE märgiga tooteid ei ole enne kaupluseriiulile jõudmist testitud. Seepärast tuleb igal juhul olla valvas.

Kas mänguasjad, mis ohustavad tervist on odavad? Oht ei ole kunagi odav. Lapse tervis on hindamatu väärtusega vara. Odavam on jätta lelu ostmata ja säästa oma last.

Keskkonnamõju

Suurem osa Hiina mänguasjadest on valmistatud plastist. Plasti tehakse naftast ja see on energiat kulutav protsess. Kuna kergesti lagunevaid plastist mänguasju ei saa reeglina taaskasutada, siis jõuavad nad kiiresti prügimäele. Plast on väga kehvasti kõdunev materjal. Mänguasi, mis rõõmustas lühikest aega mõnda pisipõnni, jääb prügimäele kuni viiesajaks aastaks.

Viissada aastat on üüratult pikk aeg! Mõelge veidi! Viis sajandit tagasi maalis Michelangelo Vatikanis alles Sixtuse kabeli laefreskosid.

Hiina lelud on enamasti pakitud plastist ja papist koosnevasse pakendisse, mis suurendab veelgi kulunud ressursside ja tekkiva prügi hulka.

„Odava“ mänguasja lahutamatu osa on tema Eestisse toomiseks kulunud transpordi kilomeetrid. Hiina asub teisel pool maailma ja me ei tea, kui suure ringiga mänguasi meieni jõudis. Me ei tea ka seda, milline on selle lelu mõju Hiina keskkonnale.

Kas keskkonda saastav lelu on odav? Ei ole. Negatiivne keskkonnamõju on alati kallis.

Odav tööjõud

Eelmisel aastal avaldas Ärileht  uuringu Hiina mänguasjade tehaste töötingimuste kohta.

Kohaliku järelvalveameti poolt avalikustati raport, mille kohaselt on tehases töötavatele inimestele makstavad palgad liiga madalad, soodustusi ei eksisteeri, töökeskkond on ohtlik ja elamistingimused on lihtsalt alandavad. Sellise karmi hinnangu alla sattusid ka tuntud mänguasjatootjad nagu Disney, Bandai ja Hasbro.

Kui loogiliselt mõelda, siis ei öeldud selle uudisega mitte midagi uut. Kuskilt peab ju Hiina tootja kokku hoidma.

Oletagem, et soodsa hinnaga saadud lelu maksab 49 krooni. Selle hinna sees on juba transpordikulud, tasud vahendajatele ja ladustajatele. Tehase omanik tahab ka kasumit saada. Palju teenib tehase tööline? Ühe sendi või 50 senti – seda ei oska loo autor öelda. Suur ei saa tehase töölise palk igal juhul olla.

Lapsevanemal tasub mõelda, et soodsalt saadud mänguasjadel võib olla ka lapstööjõu kasutamise hind.

Siinkohal sobib tsiteerida meediaväljaannet Femme: „UNICEF-i andmeil on täna maailmas umbes 245 miljonit last vanuses 5-14 aastat, keda ekspluateeritakse odava tööjõuna. Kolm neljandikku neist töötab ülirasketes ja tervistkahjustavates tööstusharudes nagu kaevandused ja keemiatööstused, kus nad puutuvad pidevalt kokku ohtlike masinate, kemikaalide ja pestitsiididega.“ Kahjuks ei ole Hiina mänguasjatehased mingid erandid.

Alternatiivsed valikud

Bioneer soovitab vanematel panustada kvaliteetsetesse looduslikest materjalidest valmistatud mänguasjadesse. Ideaalis võiks lelu olla ise tehtud või ostetud mõnelt kodumaiselt tegijalt.

Kui otsustate siiski valida plastist mänguasja, siis eelistage teiste lapsevanemate poolt kiidetud kvaliteetset toodet.

Kauapüsiv ja lihtne mänguasi annab lapsele võimaluse endasse kiinduda ja oma mänge mäletada.