Lastekaitsepäeval 1. juunil kell 17 avatakse kogukonnaalgatuse Loov Viljandi ja Viljandi Kunstikooli eestvedamisel Vabaduse platsil laste ja noorte visiooninäitus “Minu Vabaduse plats”. Viljandi uues linnasüdames näeb laste ja noorte - vanuses 7-17 eluaastat - ideekavandeid, mis kirjeldavad osaleja unistust Viljandi linna esindusväljakust. Omamoodi ajurünnakul osalejaid premeeritakse üllatusauhindadega loosi teel.  Näitus jääb Vabaduse platsil avatuks 15. juunini.

  • Bioneeri uudised
  • 31. mai 2021
  • Foto: Mia-Grete joonistatud kirjeldav illustratsioon

Korraldajate rõõmuks esitati konkursile enneolematult palju töid ja kõik 87 tööd 7 -17 aastastelt viljandlastelt lähevad ka näitusele vaatamiseks. Küll aga vabandavad korraldajad kõikide osalejate ees, kes   esitasid oma ideekavandid esialgu välja kuulutatud visioonikonkursile, kus parimad lubati välja valida rahvahääletuse teel. Kuna üleskutsele reageerisid väga paljud lapsed ja noored ning ilmusid väga eriilmelised tööd, siis otsustasid korraldajad loobuda peaauhinnast ning soovivad jagada kõikide osalejate vahel hoopis rohkem üllatusauhindasid ning teha seda loosi teel. Näituse lõppedes loodavad visiooninäituse eestvedajad avada kõikidest ideekavanditest avaliku online-galerii ja koostada inspiratsiooniks ideekataloogi kõikidele Viljandi linna kujundajatele.

Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso sõnul oli Viljandi avalikku ruumi arendav visioonikonkurss, mis töö käigus muutus ümber suureks ajurünnakuks “Minu Vabaduse plats” linnaruumi huvilisele kogukonnale esimene taoline katsetus, kuid tulemuseks oli suur hulk geniaalseid ja praktilisi mõtteid kuidas Viljandi äsja valminud linnasüdant elavdada. Laekunud ideekavandite suur arv annab mitmekesise ülevaate nooremate viljandlaste soovidest, tahtmistest, maailmavaatest oma kodulinna avaliku ruumi kohta. Kuna nii mõnigi kavand sündis kas koos klassikaaslaste, ema-isa või juhendajaga, siis oli ideeloomesse kaasatud inimeste arv veelgi suurem.

Visiooninäitus on osati jätk Viljandi Kunstikooli ja Loov Viljandi koostöös, arhitekt Ülle Maiste juhendamisel toimunud  linnaruumi kursusele, kus nooretele jagati teadmisi avaliku ruumi kujundamisest. Arhitekt Ülle Maiste sõnul vajab Vabaduse väljak kindlasti täiendusi, et inimestel oleks seal hea ja huvitav olla.  Ta leidis esitatud töödest mitmeid ideekavandeid, mis seda eesmärki hästi täidaksid: “Minu lemmikud on Viljandi kuvandiga hästi haakuvad utoopilis-naivistlikud ettepanekud nagu maasikapurskkaev, pulga otsas vett sülgav lind, Viljandi paadimees klaaskupli sees, Minecrafti lohe-purskkaev, päevalilledest labürint,” ütles Maiste. Igapäevaselt arhitektina töötades hindas ta kõrgelt saadud infot, mis andis hästi edasi noorte värske pilgu, mis võiks olla heaks inspiratsiooniks linnaplaneerijatele ja neile, kes linna juhtimisega tegelevad nii Viljandis, kui teistes linnades.

Viljandi Kunstikooli direktori Laineli Parresti arvates avardavad sarnased ettevõtmised kõigi ruumiteadlikkust, sest näituselt leiab mõtlemisainet nii isamaaline vanaisa, asjalik linnavalitsuse esindaja, rulaga noor kui ka emmega põnn. Parrestile jäi kogu protsessist kõlama noorte huvi kodulinna käekäigu vastu.

“Nad tunnevad piinlikkust vildakate otsuste pärast, muretsevad prügimajanduse ning rohelise mõtteviisi lünkade pärast, kuid tunnevad uhkust Viljandi armsuse, hubasuse ja kogukondlikkuse üle,” selgitas Parrest. Samuti toob ta esile kaks kriitilist tööd, kus gümnasistid viitasid läbi paroodiaprisma, mis juhtub, kui minna pimesi kaasa kauboikapitalistliku suurlinna ihalusega või kui rajada väikelinna idülli düstoopiliselt mõjuvaid  memoriaale. “Huvitav, millisesse linna soovivad need noored tulevikus oma pere luua,” mõtiskles Laineli Parrest Viljandi linna uuest põlvkonnast.

Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso sõnul keskendub laste ja noorte visiooninäitus “Minu Vabaduse plats” uue linnasüdame elavdamisele läbi noorema generatsiooni pilgu. Küll aga täitus vargsi loodetu - menukaks osutunud üleskutse andis palju laiema vaate. Esitatud ideed ei puuduta mitte ainult noori, vaid erinevaid põlvkondi ja pakkusid kopsaka ideedepagasi, mida saab kasutada terve Viljandi linna elavdamiseks. “Üsna hiljuti lugesin uudist, kus teavitati Lastepargi purskkaevu arendamise peatamisest, sest lahendusele kuluv eelarve osutus liiga suureks. Kindlasti leiaks alternatiive antud ettevõtmisele esitatud ideede hulgast,” rääkis Ruiso.

“Osalejatel jagus ka empaatiavõimet ja hoolimist. Pakuti õpperada, kus väiksemad lapsed saaksid harjutada rattaga sõitma; veekraane, kui suvel linnas uitajatel janu peaks tekkima;  samuti külakiike, kus saaks kiikuda, kui Lossimägedes on järjekord tekkinud. Unistati jänkudest, kellega vabaduse platsil mängida, kui igav hakkab. Ühe seltskonna tüdrukute arvates peab linnasüdames olema võimalik tähti näha. Puutumata ei jäänud ka turismi arendavad teenused ja poliitika. Andekaid ideid oli veel mitmeid, aga las midagi jääb ka näitusel avastamiseks,” kirjeldas ettevõtmise üks algatajatest Heldi Ruiso.

Laste ja noorte visiooninäitus “Minu Vabaduse plats” on osa Loov Viljandi sündmustesarjast ning sai teoks koostöös Viljandi Kunstikooliga.  Loov Viljandi on kogukondlik algatus, mis aitab mõtiskleda selle üle, kuidas väärtustada Viljandi ainulaadsust ning luua sellest elamiseks ja töötamiseks parim paik.