Täna, 10. mail kogunevad Kiievi Eesti suursaatkonnas Ukraina meediaväljaannete ajakirjanikud ja kodanikeühenduste pressiesindajad, et koos Eesti meediaeksperdi Ilmar Raagiga analüüsida ajakirjanduse rolli sõjalises konfliktis ning poliitiliselt muutlikel aegadel. Kohtumise on kokku kutsunud MTÜ Mondo eemärgiga tekitada diskussiooni sõnavabadusest ja selle piiramisest kriisiolukordades.

  • Bioneeri uudised
  • 10. mai 2018
  • Foto: Ilmar Raag Mondo 10. sünnipäeval Eesti Rahva Muuseumis. Berta Vosman

Ukrainas on viimase nelja aasta jooksul sõjalise konflikti tulemusena märgatavalt muutunud avalikkuse suhtumine meediasse ning meedia arusaamad enda ühiskondlikust rollist ning missioonist. Paljud teemad on muutunud tabudeks, ajakirjanduslikud standardid on kahtluse alla seatud ning ajakirjanikke, kes julgevad võimu kritiseerida, survestatakse. “Ukraina ajakirjanduslik maastik läbib hetkel rasket aega. Kriis ju jätkub ja seetõttu on tänane, ajakirjandusliku eetika ja rolli üle peetav arutelu meie ühiskonnale äärmiselt oluline. Eesti kolleegide kogemus, arvestades teatud ajaloolist ühisosa, on meile väga väärtuslik,” ütles meediaväljaande Informator ja kodanikuühenduse Vostok SOS asutaja Konstantin Reutski.

Kokku võtavad Eesti suursaatkonnas Kiievis toimuvast üritusest osa 47 professionaalset ja vabakutselist ajakirjanikku. Kohtumise moderaator on Ukraina sõltumatu meediakanali Hromadske ajakirjanik Nastja Stanko ning peakülaliseks Eestist meediaekspert Ilmar Raag. Arutelu keskendub ajakirjanduslikele standarditele ja eetikale riigis, kus valitseb poliitiline või sõjaline kriis. Vaadeldakse ametiasutuste kritiseerimise asjakohasust, vene infooperatsioone ning korruptsioonivastase võitluse ja meediakajastuste mõju riigi kaitsevõimele. Ürituse kokku kutsunud MTÜ Mondo projektijuhi Veronika Svištši sõnul loodetakse kohtumise tulemusena toetada Ukraina avaliku diskursuse arengut: “Uuriv ja kaalutletud ajakirjandus on kriisis ka mujal, mitte ainult Ukrainas. Ühekülgne info sellest, mis toimub, pealinnakesksus ning kartus “keelatud” teemadel sõna võtta ei ole ühiskonna arengut silmas pidades edasiviiv. Seetõttu oleme kutsunud osalema ajakirjanikke mitte ainult Kiievist, vaid ka teistest Ukraina piirkondadest, seal hulgas ka Luganski ja Donetski oblastitest.”

“Inimesed Eestis jälgivad väga tähelepanelikult seda, mis toimub Ukrainas, sest sellest, kuidas seda kriisi lahendatakse, sõltub ka mitmete teiste riikide saatus. Tean paljusid, kes tahaksid kõrvalt nõu anda, aga kõige tähtsamates küsimustes, saavad otsuseid vastu võtta ainult ukrainlased ise. Siit tuleneb ka teatud vastuolu -  ühest küljest ma tean, mida Euroopa ootaks Ukrainalt ja teisest küljest õpin mina isiklikult ukrainlastelt. Küllap selle asja nimi ongi dialoog,” tõdes Ilmar Raag kohtumise eel.  

Üritus algab kell 11:00 ning seda on võimalik reaalajas jälgida sündmuse Facebooki lehel.