Seistes silmitsi külma ilma ja raske majandusliku olukorraga, korraldavad iraanlased spontaanselt palju heategevuslikke üritusi. Iraani suuremates linnades paiknevad Lahkuse seinad on tekitanud internetiavarustes palju väitlusi teemal, kuidas aidata vaeseid.

Iraani suuremates linnades paiknevad Lahkuse seinad on tekitanud internetiavarustes palju väitlusi teemal, kuidas aidata vaeseid.

Tundub, et idee algas Mashhadi linna kirdeosas, kus keegi paigaldas mõned konksud ja riidepuud seinale ning jättis sellele kirja: „Kui sa seda ei vaja, jäta see siia! Kui sa seda vajad, siis võta!“ Pärast seda hakkasid sinna ilmuma annetused, toodi mantleid, pükse ja teisi sooje riideid.

Sein sai tuntuks kui Lahkuse sein ning selle looja tahab vastavalt kohalikus ajalehes ilmunud infole jääda anonüümseks. Idee levis aga kiiresti ka teistesse linnadesse, toites tuhandeid iraanlasi sotsiaalmeedias.

Idee kogus tohutult populaarsust pärast seda, kui külmad ilmad neelasid riigi mitmeks päevaks endasse. Väga palju pilte sellistest seintest on postitatud üle kogu riigi. Postitajad on palunud Iraanis elavaid kaaslasi mitte jätta kodutuid külma kätte piinlema.

„See on väga tore initsiatiiv. Loodan, et see levib üle kogu Iraani,“ ütles üks Facebooki kasutaja. „Seinad tuletavad meile meelde kaugust, kuid mõnedel Shirazi tänavatel on seinad toonud inimesi üksteisele lähemale,“ ütles teine, viidates ühele lõunas asuvale linnale, kus teine säärane sein kerkis.

Lahkuse vall Iraanis
Lahkuse sein Shirazis

Ent mõned inimesed on seda spontaanset heategevussõud võtnud märgina, et valitsus ei suuda täide viia oma lubadusi.

„Inimesed aitavad üksteist riigis, kus peaks olema väga palju rikkusi. Vastutavad isikud ei tundu hoolivat samadest asjadest, millest hoolivad teised,“ ütleb üks Facebooki kasutaja.

„Kui meil vaid oleksid targad ja hoolivad riigimehed, ei oleks meil vaja ühtegi sellist heategijat sellise rikkusega riigis nagu on Iraan,“ kaebas teine.

Vaatamata Iraani uue presidendi Hassan Rouhani parema tuleviku lubadustest ja valitsuse püüdlustest tuua riik välja rahvusvahelisest isolatsioonist ning tuumalepingu allkirjastamisele juulis, kannatab Iraak majanduslanguse, sanktsioonide mõju ja madala tööhõive all. Paljud tavalised iraanlased on sellest olukorrast negatiivselt mõjutatud ja aruanded ütlevad, et kodutute arvukus on selle tagajärjel tõusnud.

Lahkuse vall Iraanis
Selline Lahkuse sein kerkis Esfahani linnas

Ametlikud andmed näitavad, et Iraanis on umbes 15 000 kodutut, kuigi teised aruanded näitavad, et nii palju kodutuid on ainuüksi pealinnas ja et tegelikult on selliste inimeste koguarv palju suurem. Ametlikud organisatsioonid on vastutavad kodututele heaolu tagamise eest ja neid on kirjeldatud riigis kui „papist magajaid“. Aga on tekkinud küsimusi selle kohta, kui läbipaistvad ja tõhusad need algatused on ning see seletab osaliselt, miks on inimesed otsustanud asja enda kätte võtta.

„Me peame tegema seda ise. Elu on liiga lühike. Ole nii lahke, kui sa saad,“ ütles üks Instagrami kasutaja. Üks kommentaar Facebookist ütleb: „Meie, inimesed, oleme meedia. Jagades pilte sellistest Lahkuse seintest, näitasime, et meie teeme uudiseid, kui me oleme vastupidavad.“

Lahkuse seina idee on sarnane teisele linlase initsiatiivile hüüdnimega: „Payan-e Kartonkhabi“ („Kodutuse kaotamine“), kus külmkapid on linnatänavatele välja pandud selleks, et inimesed saaksid jätta sinna toitu kodututele.

Lahkuse vall Iraanis
Kodututele mõeldud külmkapid



Lugu on algselt avaldatud BBC blogilehel.