Jaapani kuppelmajad üllatavad

Jaapani firma International Dome House Co. Ltd. on kõneainet pakkunud paljudele rahvusvahelistele meediaväljaannetele. Hiljuti avaldati lihtsaid kuppelmaju pakkuvale ettevõttele  toetust ka roheliste väljaandes Treehugger.com.

DH1

Jaapani kuppelmaju julgeb soovitada ka Jaapani maa- ja transpordiministeerium. Majad on valmistatud formaldehüüdidevabast polüstüreenist (pressitud vahtu meenutav materjal). Kuna ehitusmaterjalid ei sisalda formaldehüüde, siis pole vaja muretseda ka „haige maja sündroomi" pärast.

DH2
Neis majades on lihtsate nippide abil tagatud suurepärane õhutsirkulatsioon.

DH3
Väidetavalt on kasutatud materjal väga hea soojusisolaator. Rotid, termiidid ja rooste ei ole samuti moodsas kuppelmajas probleemiks.

Jaapani kuppemajade ehitamine on ülilihtne. Maja pannakse kokku nagu pussle. Iga suur detail eraldi kaalub 40-80 kg. Võrreldes tavaliste ehitusmaterjalidega kaaluvad polüstüreenist  majadetailid tõesti vähe.

DH4

Maja saab 2-4 inimese koostöös valmis keskmiselt ühe nädalaga. Jaapani kuppelmaju on nimetatud ka poolfabrikaatmajadeks, sest majal on vähe detaile ja tema tegemisega saavad hakkama ka amatöörid. Ainult põrand peab enne maja ehitamist valmis olema. Põrandat kuppelmajadega kaasa ei anta.

Nii formaldehüüdidevaba polüstüreeni  tootmine kui ka majade ehitus ise on puhtad protsessid - metsa ei raiuta ja suures mahus ehitusprahti ei tekitata.

DH5

Kuppelmajade plussidest hoolimata nõustub Bioneer Treehugger meediaväljaandele teemast kirjutanud Martin Frid´i arvamusega, et maja võib olla suurepärane, aga ta on siiski plastikust. Palk- või savimaja tunnet  plastikkupli sees ei saagi saavutada.

Toimetas Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee

Allikas: treehugger.com, International Dome House Co. Ltd