Eile Euroopa Komisjoni presidendiks nimetatud Jean-Claude Juncker on pika-aegne õiglase kaubanduse sõber. Juncker on esimene Euroopa Komisjoni president, kes on ühinenud õiglase kaubanduse manifestiga juba enne oma ametisse asumist.

Jean-Claude Juncker on õiglast kaubandust toetanud juba rohkem kui 20 aastat. Olles Luksemburgi peaminister oli tema valitsuskabinet üks esimesi, kes võttis kasutusele õiglase kaubanduse kohvi. „Me peame seda mõõdet juurutama Euroopa liidu kaubanduspoliitikatesse ja teiste tsoonide kaubanduslepetesse. Õiglane kaubandus on reaalne murekoht,“ sõnas Juncker.

Eesti esindajatest Euroopa Parlamendis ühines kampaania Vote for Fair Trade raames koostatud õiglase kaubanduse manifestiga ka Tunne Kelam. Enne valimisi mais, kutsus MTÜ Mondo kõiki Eesti kandidaate üles selle manifestiga ühinema ja kümmekond kandidaati seda ka tegi.

„Meil on suur rõõm, et vähemasti üks valitud Eesti esindajatest on selle manifestiga ühinenud. Eriti positiivne üldisele õiglase kaubanduse liikumisele on loomulikult see, et Euroopa Komisjoni presidendiks on meie mõttemaailma jagav ning selle eest seisev mees,“ lisas MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonnajuht Jaanus Välja.

Vote for Fair Trade raames ühines üle Euroopa õiglase kaubanduse manifestiga 512 kandidaati, kellest 118 valiti uude Euroopa Parlamenti.

Õiglase kaubanduse manifesti viis võtmenõudmist on järgmised:

* Edendada ettevõtlust, mis väärtustab eelkõige inimeste heaolu ja majandustegevust, mis tagab kestliku toimetuleku kõigile.

* Toetada tugevat Euroopa seadusandlikku raamistikku, mis takistab arengumaade (marginaliseerunud) põllumajandustootjate ja tööliste inimõiguste rikkumist kaubanduslikus tarneahelas.

* Edendada turu meetmeid, mis hõlbustavad põllumajandustootjate kauplemisvõimalusi õiglase kaubanduse tingimustes ja arendada õiglast kaubandust nii Euroopas kui arenguriikides vastavalt ÜRO kestliku arengu eesmärkide raamistikule pärast 2015. aastat.

* Toetada algatust "Alternative Trade Mandate", et tagada Euroopa Liidu kaubanduspoliitika toimimine majandusliku, sotsiaalse ja keskkonna-alase heaolu nimel kogu maailmas. Avaliku huvi teenimiseks peab kaubanduspoliitikas kehtima demokraatlik ja läbipaistev arutelu, mitte lühiajalisele kasumihuvile suunatud mõjuvõimas äri lobby.

* Olla õiglase kaubanduse heade tavade edendaja ja koordineerida tegevusi kohalikul, piirkondlikul, riiklikul või Euroopa Liidu tasandil, mis toetavad õiglast kaubandust vastavalt Regioonide Komitee soovitustele.