Ehkki küüslaugulõhn võib eemale peletada, on sellel, kes seda sööb, tervis usutavasti parem kui sellel, kes neid lõhnu ei talu, suhupistmisest rääkimata. Küüslaugu raviomadusi tuntakse juba aastatuhandeid.

Kesk-Aasiast pärinev küüslauk kasvab ka meil kultuurtaimena hästi. Iseloomuliku terava lõhnaga maitse- ja ravimtaimest kasutatakse tütarsibulaid, kuid arenemise aegu ka lehti ja veel puitumata õisikvarsi, mida võib ka sügavkülmutada. Küüslaugusibulaid säilitatakse kuivas ja jahedas ruumis.

Küüslauku võib kevadel ajatada ka potis aknalaual eeskätt rohelise saamiseks ja tarvitada rohelisi varsi maitseainena.

Abi lõhna kiuste

üks ammu tuntud vanaemade nippe oli see, et küüslauguküüned lükiti niidi otsa ja riputati kaela. Küüslaugu aurud levivad kehasoojuse mõjul ninna, tõrjudes viirusi. Õige ta on, kuid kui paljud meist seda teevad enne rahva hulka (ka poodi) minekut, kust me gripihooajal neid viirusi korjamas käime? Tasuks siiski vahest oma tervise nimel ka vanarahvatarkuste järgi toimida.

Küüslaugus leidub üht tähtsamat toimeainet väävlit sisaldavat lõhnata ainet alliini, mis küüslaugusibula peenestamisel laguneb kiiresti ensüümide toimel erilise lõhnaga allitsiiniks - tugevatoimeliseks lenduvaks antibiootikumiks. Seetõttu tuleb purustatud küüslauk võimalikult kiiresti ära tarvitada.

Peale selle sisaldab küüslauk valku ja enamikku mineraalaineid - eriti räni, seleeni, joodi ja germaaniumi. Seleen ja germaanium aitavad tõsta südamelihaste jõudlust ning on toeks vähiravil. Allitsiin ja mikroelemendid tugevdavad organismi kaitsevõimet ja mõjuvad hästi hormonaalsüsteemile. Küüslauk on rikas suhkrute poolest ning sisaldab C-, D- ja B-grupi vitamiine.

Allitsiinil on veel üks omadus, mis pole tervisele sugugi väheoluline: ta kiirendab vitamiinide omastamist toidust. Seepärast tulebki vitamiinirikaste salatite valmistamisel lisada küüslauku. Uusimad uurimused on näidanud, et allitsiin ja mõned tema laguproduktid võivad pidurdada vähkkasvaja arengut.

Organism omastab küüslaugu kiiresti ning selle toime püsib kehas kaua. Profülaktikaks peaks iga päev sööma üks kuni kolm küüslauguküünt.

Paljudele ei meeldi küüslaugu lõhn. Seda saab eemaldada, kui pärast küüslaugu söömist juua leiget piima, närida petersellilehti, tilli või kohviube või süüa peale üks sidruniviil.

Raviks on kõige parem kasutada küüslauku toorelt. Mõne inimese magu aga ei kannata värsket küüslauku. Siis saab seda tarvitada kergelt kuumutatult (ravimõju säilib, välja arvatud antibiootiline toime).

Küüslauku võib tervise tugevdamiseks ja raviks kasutada nii eraldi kui ka kombineeritult ravim- ja maitsetaimedega.

Toores küüslauk

* Tugevdab immuunsüsteemi.* Puhastab organismi kahjulikest ainevahetusjääkidest.* Lõõgastab närve ja annab hea une.* Parandab ainevahetust.* On abiks külmetushaiguste puhul, alandab palavikku.* Tugevdab südametegevust ja reguleerib vererõhku.* Alandab vere kolesteroolitaset ja hoiab ära veresoonte lupjumist.* Aitab ennetada vähktõbe.* Toimib põletikuvastaselt.* Mõjub soodsalt maksa- ja neerutalitlusele, soodustab põie-, sapi- ja neerukivide lahustumist.* Tõhustab vereloomet ja kudede hapnikuvarustust.* Korrastab seedimist ning pidurdab roiskumis- ja käärimisprotsessi soolestikus.* Suurendab limaskestade vastupanuvõimet.* Mõjub hästi mälule.* On hea abivahend liigesepõletiku ja podagra korral (tinktuuriga määrimine).

* Ravib soolatüükaid ning naha- ja küüneseent (tinktuuriga määrimine).

Ettevaatust! Küüslauk ei sobi rasedatele.

Toore küüslaugu söömine on vastunäidustatud kõhunäärmepõletiku ja ägeda neerupõletiku puhul. Toores küüslauk ei sobi ka tundliku maoga inimestele (kuumutatult aga küll).

Küüslaugutinktuur

1 keskmine purustatud küüslauk pane 1 kl viina sisse. Lase seista kaane all pimedas 1 nädal, loksuta aeg-ajalt, kurna. Tarvita 10 tilka sooja veega 2-3 korda päevas enne sööki või määri liigeseid.

Nooruse eliksiir (Tiibeti kloostriretsept)

Valmista küüslaugust ja piiritusest ekstrakt 1:2. ühe küüslaugu mugula kohta lisa 1 sl mett ja noaotsatäis peenestatud taruvaiku. Jäta pimedasse kohta 2 nädalaks seisma. Tarvita 3 korda päevas alates 1 tilgast, seejärel kasvavalt kuni 15 tilgani ja sealt tagasi. Pärast 2-3-päevast vaheaega võta 20-25 tilka päeva jooksul koos piimaga. Väidetakse, et pärast sellist ravikuuri nihkuvat inimese bioloogiline kell 5-15 aastat tagasi. Kas see ka tõele vastab, saab igaüks ise proovida.

Kindlasti sobib küüslaugutinktuuriga (võib ka ilma taruvaiguta ja teha viinaga) ravikuur ainevahetuse parandamiseks, stenokardia ja veresoonte lupjumise korral, peakohina vähendamiseks, kasvajate korral ja nägemise parandamiseks.

Küüslaugu-sibula meesegu

Võta 0,5 kg mett, peenesta sellesse 250 g küüslauku ja 250 g sibulat. Sega juurde 250 g riivitud mädarõigast ning jõhvikaid. Hoia segu 3 päeva külmikus. Söö salatina või leivakatteks 1-2 sl päevas. See segu aitab ateroskleroosi, bronhiidi, kopsupõletiku, üldise nõrkuse ja kehvveresuse korral.

Kõrgvererõhutee

Valmista segu 3 osast küüslaugust, 3 osast viirpuu marjadest, 3 osast põldosjast, 4 osast raudrohust. Pane 1 tl peenestatud segu termosesse ja vala üle 1 kl sooja veega. Lase tõmmata termoses üle öö, kurna. Joo ¼ kl 4 korda päevas 30 minutit enne sööki.

Toiduks kasutamisel

Maitseainena kasutatakse küüslauku väikestes kogustes värskelt, kuivatatult või kuumutatult. Tervistavat mõju saab ühitada maitsva toiduga.

Maitsestada sobib kohupiima-, kala-, liha- ja köögiviljatoite, kastmeid, marinaade, hapendatavaid aedvilju, aedviljahoidiseid, ka tainast, pirukatäidiseid, pitsakatteid ning isegi magustoite.

Küüslauku võib ka iseseisvalt marineerida (keeta marinaadis) ja sulgeda purkidesse. Seda hoidist saab kasutada kastmete, valmistoitude ja salatite maitsestamiseks.

Küüslauk kaotab pikaaegsel kuumutamisel oma pikantse maitse ja see võib lausa ebameeldivaks muutuda. Seepärast lisame teda soojadesse toitudesse värskelt riivitult, pressitult läbi küüslaugupressi või hakitult vahetult enne valmimise lõppu. Toorena kasutame küüslauku ka köögiviljasalatites (enne segame kastme sisse) ja külmades kastmetes.

Roheliste ja puuviljasalatite puhul lõikame küüne pooleks ja hõõrume sellega salatikaussi - veidi küüslaugu hõngu muudab salati eriti pikantseks. Kui kasutame müügil olevat küüslaugusoola, pole vaja roale valmistamise ajal enam soola lisada. Küüslauguga toite maitsestades saame läbi tunduvalt vähema soolaga. Küüslauguga võime teha maitseõli ja -äädikat, mis on mugavad kasutada maitsestamisel. Peenestatud küüslauku võib enne toidule lisamist õlis praadida, kuid nii kaotab ta oma iseloomuliku maitse ja ravivõime.

Küüslaugu tugevat lõhna saab vähendada, kui juua peale sooja piima, segada hapukoorega, närida kohviuba, sidrunit või petersellilehti. Lõhn väheneb ka siis, kui kasutada küüslauku söögi alla. Loomulikult tuleb küüslauku ravi eesmärgil süüa toorena. Vaimustuses ei tohi seda süüa ka liiga palju, sest rohke allitsiin ärritab tugevalt seedekulgla limaskesta. Seepärast on soovitatav süüa küüslauku koos jogurtiga, kohupiimaga, juustusegudes, võiga segatult jne.

Retsepte

Punapeedid küüslaugukastmega

600-700 g peeti, 1 sl õli, soola, pipart. Kaste: 4 viilurukkileiba, 3 küüslauguküünt, 1 sl õuna- või veiniäädikat, 4 sl õli, 2 sl hakitud peterselli, noaotsaga suhkrut.

Keeda peedid pehmeks, samal ajal valmista kaste. Lõika leivaviiludelt koorik, leota vees pehmeks. Pane nõrutatud leivaviilud, hakitud küüslaugud ja petersell sügavasse kaussi ning püreesta. Kalla tasase joana juurde õli ja sega ühtlaseks. Koori ja viiluta keedetud peedid, maitsesta õli, soola ja pipraga. Söö peeti koos küüslaugukastmega.

Küüslaugu kohupiim

500 g kohupiima, 1 kl piima, 3 hakitud küüslauguküünt, 1 sl hakitud rohelist sibulat, 1 sl hakitud peterselli, 1 sl sidrunimahla, soola, pipart.

Kohupiim sega kõikide toiduainetega. Küüslauguküüned võid ka pressida läbi küüslaugupressi. Söö kuuma ahju- või keedukartuliga ja salatina lihatoitude kõrvale.

Peedi-küüslaugusalat

400 g keedetud peeti (1 pakk), 4-5 küüslauguküünt, 3 sl õuna- või veiniäädikat, suhkrut.

Riivi keedetud peet või osta poest 1 pakk valmis riivitud peeti, lisa peeneks hakitud küüslauk (võib mahlana läbi pressi), äädikas ja suhkrut maitse järgi. Sule keeratava kaanega purki ja hoia külmkapis. Söö võileivakattena või salatiks prae kõrvale. Ravi eesmärgil võta iga lõunasöögi eel 1 sl salatit tüki musta leivaga. Igaks söögikorraks võid juurde segada kas hapukoort või majoneesi maitse mahendamiseks.

ürtidega jogurti-kaste

1,5 kl maitsestamata jogurtit, 3 sl majoneesi, 2 sl hakitud maitserohelist (till, murulauk, roheline sibul, petersell, meliss jt), 2-3 riivitud küüslauguküünt, mett, soola, pipart.

Sega kõik ained kokku, maitsesta mee, soola ja pipraga. Lase enne lauale andmist või salatisse segamist külmkapis veidi aega seista. Sobib hästi nii tooreste köögiviljade dippimiseks kui ka kuuma kartuliga söömiseks ja salatikastmeks.