Selle-aastane kaamerakuldnokkade paar on alustanud haudumisega. Kuigi kuldnokal hauvad mune mõlemad vanalinnud, on see osa pesitsemisest siiski peamiselt emaslinnu kanda.

Kuna Lõuna-Eestisse Koorastesse paigaldatud pesakaamera abil teame munade haudumise algust, siis teades, et pojad kooruvad 11-12 päeva pärast hauduma asumist, saame arvutada, et poegade koorumist on oodata 8.-9. mai paiku.

Huvilisemad kaamerajälgijad võisid märgata, et kaamerakuldnokk veetis suure osa ajast pesal juba pärast esimese muna munemist. Haudumiseks seda siiski veel pidada ei saa – ka munemisperioodil kuldnokad magavad pesas ja on pesakastis sageli ka päeval. Lisaks eristab kuldnoka munemis- ja haudumisperioodi veel seegi, et haudumise ajal sätivad kuldnokad munad vastu oma paljast sooja kõhunahka ehk haudelaiku, lihtsalt pesas viibides ja magades nad nii ei tee.

Siiski võib halbade ilmade kestes haudeperiood päeva või isegi paar pikemaks venida, kuid see sõltub ka vanalindude innukusest. Praegu võime arvestada, et kui kõik pojad kooruvad sama päeva jooksul, asusid kuldnokad hauduma kohe pärast viimase muna munemist; kui koorumine toimub mõne päeva jooksul, algas haudumine enne viimase muna munemist. Saame näha.

Kaameraga pessa munes kuldnokk esimese muna 22. aprillil. Kuna kuldnokk muneb iga päev ühe muna, siis enne hauduma asumist viimase, kuuenda muna munes ta 27. aprillil. Hauduma asuvad kuldnokad pärast viimase muna munemist – seda seepärast, et suur pesakond kooruks samaaegselt ja lühikese aja jooksul koos üles kasvaks. Vastasel korral hiljem kooruvad pojad lihtsalt hukkuksid. Siiski võivad värvulised, sealhulgas kuldnokad, just halbade ilmade korral nagu praegu alustada haudumist juba enne viimase muna munemist.

Otsepilti kuldnoka pesast vahendab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’i, Linnuvaatleja ja Looduskalendriga, ülekannet võimaldab Elisa.