Brüsselis on käimas hääletus, et oluliselt piirata neonikotinoide sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamist kaheks aastaks.

Euroopa Pestitsiididekampaania Võrgustik (Pesticide Action Network Europe) teatas oma 1. veebruari uudistes, et Euroopa Komisjon kavatseb esitada liikmesriikidele nõude oluliselt piirata neonikotinoide sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamist kaheks aastaks. Paraku kavatsetakse kehtestada piirangud vaid nendele kultuuridele, mis on atraktiivsed eeskätt mesilastele. Kimalasi ja liblikaid huvitavad teised taimed, mille mürgitamine aga jätkub.

Kas teoreetilised või reaalsed ohud?

Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) 2013. aasta jaanuaris avaldatud raport käsitleb kolme taimekaitsevahendi mõju mesilastele (Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) raport neonikotinoidide mõjust mesilastele). 

Uuritavad ained olid klotianidiin, imidaklopriid ja tiametoksaam, üldnimetusega neonikotinoidid. Tulemus ei jätnud kahtlust: nimetatud pestitsiidide kasutamisega kaasnevad riskid mesilastele on reaalsed ja hästi dokumenteeritud.

Kasutuspiiranguga järgitakse ettevaatuse ja vältimise printsiipi

EFSA raporti tellinud Euroopa Komisjon ei saanud paraku vastuseid kaugeltki mitte kõigile riske puudutavatele küsimustele, sest andmetes oli palju lünki.

Tööstusettevõtted – Bayer ja Syngenta – haarasid õlekõrrest: tõendeid ei ole, seega mürgitame edasi.

Suurbritannia Kuninglik Keemiaühing (RSC) vahendas tööstuse lobistide seisukohti neonikotinoidide küsimuses. Keskkonnakaitsjad ning õnneks ka Euroopa Komisjon tegid seireandmete puudulikkusest teised järeldused.

Tolmeldajate roll ökosüsteemides on sedavõrd keskne, et selle toitmisahela lüli kahjustamine mõjutab vahetult ja negatiivselt nii põllumajandust ennast kui ka loodust üldiselt.

Kui meil on kindlalt teada mõju olemasolu, aga me ei suuda veel täpselt hinnata riskide lõplikku ulatust ega tea, kuidas neid vältida, tuleks loobuda pikemalt mõtlemata.

Kahjuks keskendus EFSA raport vaid mesilastele ning Euroopa Komisjon ei ole valmis kavandatavat piirangut laiendama. Kimalased, liblikad ja teised tolmeldajad jäävad praegu seetõttu kaitseta.

Alates 2013. aastast osaleb Eesti Roheline Liikumine Euroopa Pestitsiididekampaania Võrgustikus. PAN Europe on olnud aktiivne Euroopa Komisjonis toimuvas poliitilises protsessis ning selle osalistel on kindel plaan jätkata uurimisandmete kogumist ja poliitikate mõjutamist viisil, mis tagaks kaitse kõigile tolmeldajatele ning seekaudu puhtama ja jätkusuutliku keskkonna ka meile endile.


Küsime spetsialistidelt

Marika Mänd (Eesti Maaülikooli professor, Taimekaitse osakond)

Taimekaitses on laialt kasutusel neonikotinoide sisaldavad tõrjevahendid, mis toimivad putukatele närvimürgina. Kahjuks ei mõjuta neonikotinoidid üksnes kahjulikke vaid ka kasulikke putukaid, sh mesilasi.

Viimasel ajal tehtud uuringud on näidanud, et neonikotinoidide väga väikesed kogused kutsuvad esile olulisi muutusi mesilaste käitumises ja füsioloogilistes protsessides. Lisaks on selgunud, et neonikotinoidide toksilisus suureneb koostoimes teiste pestitsiididega. Seetõttu on paljud mesilaste uurijad leidnud, et neonikotinoidid on mesilastele kahjulikud ning nende kasutamist tuleks kas piirata või siis üldse keelustada.

Ants Noot (Eesti Põllumajandusministerium)

Viimastel aastatel on maailmas palju tähelepanu tõmmanud mesilaste suur suremus. Tuginedes EFSA raportile, teiste riikide mesinike kogemusele ja objektiivsetele teadusuuringutele, leiavad Eesti mesinikud, et suur vastutus selles küsimuses langeb pestitsiidide, eriti just neonikotinoidide arvele. Riikides, kus neonikotinoidid on keelustatud, täheldatakse mesilaste suremuse märgatavat langust.

Eelnevast tulenevalt on EKMÜ (Eesti Kutseliste Mesinike Ühing), EML (Eesti Mesinike Liit) ja SMÜ (Saaremaa Meetootjate Ühing)  kindel seisukoht, et Eesti riigiasutused peaksid toetama Euroopa Liidu valitsusasutuste kohtumisel kõiki püüdlusi neonikotinoidide keelustamise küsimustes.


Hääleta ka mesilaste kaitseks Avaaz keskkonnas!